Jak wynika z najnowszych danych Registradores de España, od stycznia do marca 2025 r. polscy inwestorzy nabyli prawie 1 000 apartamentów i domów w Hiszpanii, czyli o blisko 25% więcej niż podczas analogicznego okresu 2024 r. Oznacza to, iż w ciągu nieco ponad 4 lat (od początku 2021 r.) liczba zakupionych przez Polaków nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim osiągnęła już prawie 12,5 tysiąca. Było ich dokładnie 12 447, a w latach 2021-24 każdy z rocznych wyników był kolejnym rekordem.
Costa del Sol bezpieczną przystanią w Europie
Według „Expansion”, największego dziennika ekonomicznego w Hiszpanii, bezpieczeństwo to główny powód zakupu nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim przez Polaków. Costa del Sol jest jednym z najbardziej oddalonych od wojny w Ukrainie miejsc na kontynencie – drogą lądową dzieli je ponad 4 tysiące kilometrów. W dobie niepewności geopolitycznej Hiszpania staje się więc dla naszych rodaków bezpieczną przystanią oraz stabilną dywersyfikacją geograficzną swojego majątku.
Marbella i całe wybrzeże Costa del Sol przyciągają klimatem – bardziej przyjaznym niż w hiszpańskich metropoliach i łączącym wyjątkowe położenie (w otoczeniu gór i Morza Śródziemnego) w promieniach słońca, które świeci ponad 320 dni w roku. Stąd też coraz więcej Polaków przenosi się na stałe na Półwysep Iberyjski – podejmując decyzję, iż będzie to dla nich nie drugi, ale pierwszy dom. Z ostatniego „Raportu Przeprowadzki” wynika, iż w 2024 r. udział Hiszpanii w zleceniach przeprowadzek wzrósł o 4,5 p.p. i była ona 2. najczęściej wybieranym przez naszych rodaków miejscem docelowym.
– Przełomem był boom na pracę zdalną po pandemii. Polacy zaczęli od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii, a następnie decydowali się na ich zakup. W 2021 r., czyli podczas pandemii, nasi rodacy nabyli nieco ponad 1,1 tys. apartamentów i domów. Rok później było to już blisko 3 tys., w 2022 r. – niemal 3,2 tys., a w ubiegłym roku – ponad 4,2 tys. Obserwujemy, jak dynamiczny rozwój rynku IT wpływa na sektor nieruchomości. Kupują je m.in. specjaliści z tej branży w wieku ok. 40 lat, ale także Polacy szukający spokojnej przystani w Hiszpanii po sukcesji w firmach – mówi Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones – największego, najstarszego oraz najbardziej rozpoznawalnego polskiego biura nieruchomości na Costa del Sol, które tylko w ciągu ostatnich 2 lat pośredniczyło w sprzedaży niemal 200 nieruchomości o łącznej wartości około 200 mln euro.
Andaluzja liderem na Półwyspie Iberyjskim
Costa del Sol to położony w Andaluzji kosmopolityczny region o wyjątkowym klimacie, słynący z gry w golfa – stąd przydomek Costa del Golf. Jak podkreśla Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, w 2024 r. Andaluzja była niekwestionowanym liderem sektora nieruchomości spośród wszystkich 17 wspólnot autonomicznych. W ubiegłym roku dokonano tam zakupu aż 124 799 apartamentów i domów, co stanowiło blisko 20% udziału w hiszpańskim rynku. Dane nie obejmują jednak transakcji z rynku pierwotnego, uwzględnianych w statystykach z rocznym lub 2-letnim opóźnieniem.
Według Registradores de España, w I kwartale 2025 r. Andaluzja utrzymała pozycję lidera – z liczbą 36 318 zakupów nieruchomości, co stanowiło niemal 20% wszystkich transakcji w Hiszpanii. 998 z nich dokonali Polacy z udziałem w rynku na poziomie 3,9%, co dało im 9. miejsce w rankingu zagranicznych nabywców, któremu niezmiennie przewodzą Brytyjczycy. Może się to jednak zmienić, gdyż od 3 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe przepisy – likwidujące „złote wizy”. To program, który umożliwiał obywatelom spoza UE uzyskanie prawa do pobytu w Hiszpanii w zamian za znaczącą inwestycję kapitałową – w tym w nieruchomości. Zapowiadany jest też 100% podatek dla nabywców apartamentów i domów spoza Unii Europejskiej, co również dotyczyłoby inwestorów z Wielkiej Brytanii.
Polska śladem Hiszpanii. Łączy je rynek nieruchomości
Gospodarka na Półwyspie Iberyjskim jest jedną z najsilniejszych w Europie, a „The Economist” okrzyknął ją liderem wśród krajów OECD, jako mocne strony wyróżniając rynek pracy i najniższą od ponad 10 lat stopę bezrobocia. Z kolei hiszpański „Business Insider” określił Polskę mianem jednego z krajów o najszybciej rozwijającej się gospodarce na Starym Kontynencie. Tegoroczne prognozy wzrostu PKB nad Wisłą wynoszą 3,5 proc., czyli są wyższe niż w przypadku Hiszpanii. Równocześnie w marcu 2025 r. wskaźnik nastrojów gospodarczych (ESI) na Półwyspie Iberyjskim wzrósł najmocniej (o 1,1 m/m) w całej UE.
Pomostem, łączącym Polskę i Hiszpanię, jest rynek nieruchomości. Minister Gospodarki, Handlu i Biznesu Hiszpanii – Carlos Cuerpo, który odwiedził nasz kraj podczas Hiszpańsko-Polskiego Forum Biznesowego – mówił między innymi o zakupie nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim przez Polaków. Apartamenty i domy na Półwyspie Iberyjskim są coraz atrakcyjniejszą inwestycją dla naszych rodaków. Według najnowszych danych Eurostat, w ciągu 5 lat (od IV kwartału 2019 r. do tego samego okresu w 2024 r.) ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrosły o 32,4%. Fitch Ratings prognozuje, iż w tym roku mogą one wzrosnąć o 6–8%.