FUNDUSZ AVIA CAPITAL ZAINWESTOWAŁ W HADATAP — LIDERA TECHNOLOGII RFID W POLSCE

Warszawa, 19 sierpnia 2022 r. — Polski fundusz wzrostowy AVIA Capital zainwestował w Hadatap, lidera wdrażania technologii RFID w Polsce. Spółka chce wykorzystać pozyskane środki na badania i rozwój, rozbudowę mocy produkcyjnych oraz wzrost sprzedaży w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Hadatap to innowacyjna polska firma, która wykonała najwięcej wdrożeń technologii RFID w kraju. RFID (ang. Radio Frequency Identification) jest przełomową technologią umożliwiająca odczyt i przesyłanie danych przy pomocy fal radiowych. Dzięki wyposażeniu przedmiotów, produktów czy przesyłek w inteligentne etykiety (tagi) z mikrochipem i użyciu specjalnego czytnika można szybko ustalić na jakiej półce znajduje się konkretna sztuka towaru. Przy wykorzystaniu RFID żmudne i czasochłonne czynności jak monitorowanie stanu magazynów zostają zautomatyzowane, co skraca czas i obniża koszty tych procesów. Dlatego technologia jest coraz chętniej wykorzystywana przez firmy produkcyjne i logistyczne oraz sektor handlu, w tym e-commerce. Korzystają z niej również instytucje publiczne, jak sądy czy biblioteki. 

Hadatap posiada własne oprogramowanie i czytniki RAIN RFID oraz wiedzę i największe w Polsce doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań RFID. Jeszcze kilka lat temu ta technologia była droga i miała pewne ograniczenia techniczne, a teraz staje się kluczowa dla funkcjonowania wielu branż, szybko zyskując na popularności – powiedział Marcin Wysocki, Partner w AVIA Capital. –  Hadatap obsługuje największe krajowe firmy i instytucje, a także z powodzeniem zdobywa klientów wśród międzynarodowych korporacji – dodał.

Istniejący od 2006 roku Hadatap wprowadził rozwiązania RFID już w ponad 150 dużych i średnich firmach i instytucjach. Wśród klientów firmy są m.in. PKN Orlen, gdzie Hadatap wdrożył system identyfikacji, inwentaryzacji i lokalizacji cystern kolejowych, oraz Poczta Polska, gdzie spółka wprowadza technologię RFID w trzech sortowaniach, by precyzyjniej lokalizować przesyłki oraz przyspieszyć proces ich doręczenia. Z usług Hadatap korzysta również Uniwersytet Jagielloński do kontrolowania księgozbiorów.

 Stosowane przez nas rozwiązanie (standard RAIN RFID) pozwala zidentyfikować przedmioty z odległości nawet kilkudziesięciu metrów i umożliwia odczyt wielu informacji jednocześnie – powiedział Artur Czarzyński, Prezes Zarządu Hadatap – Technologia RFID wypiera kody kreskowe, ponieważ ma nad nimi wiele przewag. W Polsce rośnie grupa firm, które przekonują się, że dzięki RFID mogą usprawnić procesy, oszczędzić czas i podnieść wydajność.

Wykorzystaniem RFID interesują się m.in. firmy z branży budowlanej, spożywczej, a także operatorzy parkingów i szpitale. Oprócz zarządzania zapasami technologia ta umożliwia również śledzenie pochodzenia produktów. Dzięki temu zarówno producenci i sklepy mogą sprawdzać autentyczność produktu i zabezpieczyć się przed wykorzystywaniem czy sprzedażą towarów nieoryginalnych.

Według szacunków wartość globalnego rynku RFID wzrośnie w 2030 roku do 35,6 mld dolarów z 14,5 mld dolarów w 2022 roku. Jak wynika z raportu organizacji RAIN Alliance, obecnie tagowanych jest zaledwie 1 procent przedmiotów spośród 3 bilionów, które mogłyby być oznaczane co roku.

– Naszą ambicją jest rozwój IoE (Internet of Everything) w zakresie cyfryzacji nadzoru nad majątkiem firm. Środki, które pozyskujemy od AVIA Capital, chcemy przeznaczyć na przyśpieszenie rozwoju technologii IoE oraz wejście na nowe rynki – powiedział Artur Czarzyński.

Inwestycja w Hadatap wpisuje się w strategię AVIA Capital, która zakłada wsparcie dla spółek w fazie wzrostu, dążących do zwiększania skali działalności poprzez eksport i umacnianie pozycji na rynku europejskim. Jest to trzecia inwestycja funduszu po zakupie Pro-Project – jednego ze światowych liderów w obszarze rozwiązań do kontroli jakości medycznych urządzeń diagnostyki obrazowej, oraz Elinta Charge, litewskiego producenta stacji ładowania aut elektrycznych.

AVIA Capital

AVIA Capital to polski fundusz private equity inwestujący w spółki w fazie wzrostu, które mają sprawdzony know-how, technologię, unikalny produkt czy usługę i których celem jest ekspansja za granicą. AVIA wspiera przedsiębiorców planujących znacząco zwiększyć skalę działania np. rozbudować moce produkcyjne, przeznaczyć znaczne środki na rozwój produktów czy przejęcie innej firmy. Fundusz pozyskał 60 mln euro finansowania m.in. z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i Banku Gospodarstwa Krajowego poprzez PFFW a także z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR NCBR CVC FIZAN oraz PFR KOFFI FIZ). Do tej pory AVIA zainwestowała w Pro-Project, jednego ze światowych liderów w obszarze rozwiązań do kontroli jakości medycznych urządzeń diagnostyki obrazowej oraz Elinta Charge, litewskiego producenta stacji ładowania aut elektrycznych.