W dniach 20-26 września 2022 odbywa się Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, który obchodzony jest od 2015 roku i ma na celu podniesienie świadomości na temat Agendy ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju. Akcja jest pretekstem do rozmowy o tym, jak żyć w zgodzie z naturą i w myśl ekologii. Do tej inicjatywy dołącza również firma Vorwerk Polska, która zachęca do odpowiedzialnej konsumpcji nie tylko w trakcie obchodów ETZR, ale również każdego dnia. Z tej okazji przygotowała darmowy e-book z przepisami dla osób, którym bliska jest idea zeo waste i odpowiedzialny tryb życia.
Czy wiesz, że możesz codziennie dbać o środowisko i brać za nie odpowiedzialność? Wprowadzając nawet niewielkie zmiany w swojej codziennej rutynie, możesz zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Co możesz zrobić i od czego warto zacząć?
Zacznij od kuchni
Zanim wybierzesz się na zakupy, zrób przegląd tego, co już masz w swojej lodówce. Na pewno w Twojej kuchni nie brakuje już napoczętych opakowań produktów, czy resztek z potraw, przygotowanych poprzedniego dnia. Internet jest pełen przydatnych i prostych zastosowań i warto dać im drugą szansę. Z czerstwego chleba można zrobić bułkę tartą, a niezjedzone mięso będzie świetną bazą do zapiekanek. Niestety wciąż zbyt mało osób poszukuje sposobów, jak ponownie wykorzystać resztki z jedzenia. A przecież z resztek z lodówki lub niedojedzonych potraw da się zrobić zarówno śniadania, obiady jak i kolacje.
Nie musisz też ulegać modzie i kupować modnego lunchboxu, gdy szykujesz obiad do pracy czy drugie śniadanie dla dzieci. W tej roli doskonale sprawdzą się słoiki, które zastąpią plastikowe opakowania. Co prawda szklany słoik jest cięższy od plastiku, ale nie będzie wchodził w interakcję ze składnikami z posiłku, ani nie spowoduje alergii. Żywność w słoiku nie straci swoich smakowych walorów, bo szkło nie chłonie zapachów. Ponadto używając ponownie słoika po przetworach, ograniczysz ilość śmieci.
Zakupy z głową
Podstawą jest rozważne rozplanowanie zakupów. Przed wyjściem do sklepu warto przejrzeć szafki w kuchni, by upewnić się, że na pewno nie posiadasz już konkretnych składników. Przydatna okaże się też lista. Jeżeli na co dzień korzystasz z urządzenia Thermomix® TM6 to dobrze sprawdzi się tu funkcjonalność na platformie z przepisami Cookidoo®, dzięki której sprawniej zaplanujesz wyjście do sklepu (także z poziomu aplikacji mobilnej). To nie wszystko! Na platformie możesz również planować cały jadłospis oraz tworzyć kontekstowe kolekcje.
Będąc już na zakupach, używaj wielorazowych toreb oraz wybieraj produkty w papierowych opakowaniach lub takie, które łatwo można poddać recyklingowi. Polecamy również kupowanie produktów na wagę, przy okazji możesz pakować je też do własnych pojemników czy woreczków. Niestety większość pakowanego fabrycznie jedzenia jest w plastiku. Ryż? Tekturowe opakowanie z kolorowym nadrukiem i czterema woreczkami w środku. Orzechy? Kolejne kolorowe opakowanie z grubej folii. Przykłady można mnożyć. Dlatego konieczna jest zmiana. Coraz większą popularnością cieszą się kooperatywy spożywcze, ale zakupy na wagę możesz zrobić też na lokalnym targu. Często w mniejszych warzywniakach można kupić produkty o dużo lepszej jakości.
Odpowiednie przechowywanie i przetwarzanie
Prawidłowe przechowywanie żywności wpływa na jej trwałość. Pieczywo warto zawijać w lniane worki i chować je do chlebaka. Z powodzeniem możesz też je mrozić, jeżeli nie zdążysz zjeść go jeszcze świeżego. Najlepszym miejscem dla produktów sypkich będą suche i chłodne miejsca. W przechowywaniu dobrze sprawdzą się też słoiki i szczelne pojemniki. Nie warto gotować pojedynczych porcji. Gotowanie od razu większej ilości potraw to też zmniejszenie ilości resztek. W multifunkcyjnym urządzeniu Thermomix® ugotujesz potrawy partiami. Nadliczbowe porcje przeznacz na lunch do pracy lub zamroź. Jeżeli w Twoim domu nie brakuje owoców i warzyw, zadbaj o wydłużenie ich czasu przydatności do spożycia szykując soki czy przetwory. Na platformie Cookidoo® znajdziesz mnóstwo inspiracji, jak wykorzystać resztki po jedzeniu. Firma Vorwerk Polska z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju przygotowała również bezpłatny e-book w duchu zero waste, w którym znajdziesz inne przepisy ograniczające zużycie resztek i wykorzystanie ich w kreatywny sposób.
E-book można pobrać za pomocą linku – https://cookidoo.pl/foundation/pl-PL/articles/sustainability-week
Źródło: materiały prasowe Vorwerk Polska
Szarpana „baranina” w sosie BBQ(TM6, TM5)
|
||||||
1-2 ząbki czosnku
Brak informacji
miarka, kopystka, koszyczek
Brak informacji |
Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®
Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®
Wskazówka
|