Ekoenergetyka z kontraktem na 140 stacji ładowania autobusów dla firmy Nobina – skandynawskiego lidera transportu publicznego

Wiodący europejski producent ładowarek do pojazdów elektrycznych kontynuuje ekspansję na rynkach skandynawskich

Zielona Góra, Polska, 22 lutego 2024 r. – Ekoenergetyka dostarczy do 140 ładowarek do autobusów elektrycznych firmie Nobina, największemu skandynawskiemu operatorowi transportu publicznego, w ramach kontynuacji ekspansji europejskiego producenta infrastruktury pojazdów elektrycznych o dużej mocy w regionie skandynawskim.

Ekoenergetyka zainstaluje w tym roku swoje niezawodne ładowarki Axon Easy 120 kW i 180 kW w czterech zajezdniach autobusowych w stolicy Szwecji, Sztokholmie, uruchamiając je do stycznia 2025 roku. Nobina posiada największą bezemisyjną flotę autobusową w całej Skandynawii i zatrudnia 13 000 osób w czterech krajach, podczas gdy Ekoenergetyka dostarcza 20% europejskich stacji ładowania dla autobusów miejskich.

Kontrakt jest częścią szerszej ekspansji Ekoenergetyki w regionie skandynawskim, jednym z najszybciej rozwijających się rynków pojazdów elektrycznych na świecie.

“Ten kontrakt to ważny wotum zaufania dla Ekoenergetyki, od głównego gracza na wymagającym rynku” – powiedział Bartosz Kubik, CEO i współzałożyciel Ekoenergetyki. “Nasza współpraca z firmą Nobina ma świetny początek i jesteśmy dumni, że możemy z nią współpracować, budując przyszłość zrównoważonego transportu w Sztokholmie i całym regionie skandynawskim”.

Nobina, która każdego dnia zapewnia zrównoważony transport dla 1 miliona osób, jest zaangażowana w zwiększanie mobilności w miastach przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko. Stacje ładowania Axon Easy firmy Ekoenergetyka będą zlokalizowane w zajezdniach autobusowych w stolicy Szwecji. Ładowarki są znane ze swojej wydajności i niezawodności, idealne do szybkiego ładowania w tętniącym życiem mieście

“Jesteśmy zadowoleni ze wstępnych wyników naszej współpracy z Ekoenergetyką i cieszymy się na bliską współpracę z nimi” – powiedziała Lisa Sievert, dyrektor ds. elektryfikacji w firmie Nobina. “Nasi klienci wymagają wysokiej jakości, niezawodnego, ekologicznego transportu, a dzięki Ekoenergetyce znaleźliśmy partnera, który może nam pomóc w jego zapewnieniu”.

Ekspansja Ekoenergetyki jest wspierana przez Enterprise Investors, wiodący środkowoeuropejski fundusz private equity, który w ubiegłym roku objął znaczący pakiet mniejszościowy. Fundusz ogłosił plany zainwestowania ponad 45 milionów euro w projekty e-mobilności.

Ekoenergetyka świadczy całodobowe usługi zdalnego monitorowania i naprawy stacji ładowania z siedziby w Zielonej Górze, w zachodniej Polsce. Zaawansowane systemy firmy pozwalają na zdalne rozwiązywanie prawie 60% zgłaszanych problemów.

Założona w 2009 roku Ekoenergetyka wyrosła z akademickiego projektu badawczego Bartosza Kubika i współzałożyciela Macieja Wojeńskiego, a obecnie zatrudnia ponad 1000 osób.


O firmie Ekoenergetyka:

Ekoenergetyka została założona w 2009 roku, wyrastając z akademickiego projektu badawczego dwóch studentów. Dziś jest wiodącym producentem stacji ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy na rynku europejskim. Ekoenergetyka dostarczyła infrastrukturę ładowania dla operatorów transportu publicznego w głównych miastach europejskich, w tym w Barcelonie, Berlinie, Hamburgu i Paryżu, a 80% jej rodzimego rynku znajduje się w Polsce. Dzięki inwestycji wiodącego środkowoeuropejskiego funduszu private equity Enterprise Investors, firma szybko rozwija się na rynku, dostarczając stacje ładowania operatorom punktów ładowania (CPO), którzy świadczą usługi dla indywidualnych kierowców pojazdów elektrycznych.

O Nobina:

Jesteśmy największym operatorem transportu publicznego w regionie nordyckim, zatrudniającym 13 000 pracowników w czterech krajach. Każdego dnia, przez cały rok, milion osób decyduje się podróżować z nami w bardziej zrównoważony sposób. Z północy na południe, w miastach i na obszarach wiejskich. Do następnego przystanku autobusowego lub do domu. Razem z naszymi pasażerami i klientami jesteśmy wystarczająco duzi, aby dokonać prawdziwej zmiany. Od powitalnego powitania i wygodnej podróży autobusem, po nową inteligentną technologię, która przyczynia się do bardziej ekologicznych podróży. Wyjątkowa okazja do wprowadzenia zmian. Grupa działa w Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii, a w latach 2021/2022 odnotowała sprzedaż na poziomie prawie 13 mld SEK. Na rynkach szwedzkim i duńskim Nobina obsługuje również ruch usługowy odpowiednio pod markami Samtrans, Göteborgs Buss, Telepass i Ørslev.

Wspólnie każdego dnia utrzymujemy społeczeństwo w ruchu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nobina.com