Eiffage przygotował hotel dla dzikich zapylaczy

Dzięki inicjatywie Eiffage Polska Budownictwo oraz współpracy z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być, Geonaturą Kielce i Miastem Kielce, w rezerwacie Kadzielnia powstał pierwszy hotel dla dzikich pszczół oraz innych owadów, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu kwiatów. Ten niepozorny, ale ważny obiekt pomoże zwiększyć liczebność zapylaczy, wspierając lokalną bioróżnorodność – jednocześnie dostarczając mieszkańcom dawki wiedzy o ochronie środowiska. 

Rezerwat przyrody Kadzielnia, zielone serce Kielc i ulubione miejsce spacerów mieszkańców, zyskał jeszcze jeden wyjątkowy element – specjalny „hotel” dla dzikich zapylaczy. To inicjatywa Eiffage Polska Budownictwo, jednej z czołowych firm budowlanych w kraju, która wywodzi się właśnie z Kielc i od lat ma tu swoją siedzibę. Dzięki współpracy z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być i Geonaturą Kielce w parku powstała specjalna konstrukcja pomagająca owadom takim jak pszczoły samotnice, motyle, muchówki czy biedronki znaleźć bezpieczne miejsce do życia. Obok hotelu stanęła również tablica edukacyjna – można z niej dowiedzieć się więcej o dzikich zapylaczach i wyzwaniach, z jakimi mierzą się w miejskim środowisku. Projekt łączy troskę o przyrodę z edukacją i podkreśla, jak ważna – i piękna – jest bioróżnorodność w naszym otoczeniu.

Aby dbać o miejski ekosystem

Obecnie obserwujemy spadek liczebności dzikich zapylaczy, co ma dla nas i dla środowiska naturalnego fatalne skutki. Te owady żyją zwykle w podziemnych korytarzach, pustych łodygach roślin czy spróchniałych pniach. Jednak w miejskim otoczeniu brakuje takich miejsc, dlatego tworzy się dla nich specjalne domki, gdzie mogą bezpiecznie bytować i rozmnażać się.

Jako firma rozwijająca tkankę miast chcemy pozytywnie wpływać na nasze otoczenie, tak społeczności lokalne, jak ochronę środowiska i edukację. Cieszymy się, że naszą ekologiczną inicjatywę mogliśmy ulokować właśnie w Kielcach – rodzimym mieście naszej firmy, w którym jesteśmy obecni od lat. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile owadów wokół nas ma swój udział w zapylaniu roślin i jak istotną odgrywają rolę, wpływając np. na bioróżnorodność, a także rolnictwo i cały sektor rolno-spożywczy. Kadzielnia to prawdziwy raj dla dzikich pszczół i zapylaczy. Wzmacnianie ich populacji jest przykładem wspierania przez nas naturalnych procesów zachodzących w miejskim ekosystemie – mówi Marek Kowalik, dyrektor operacyjny w Eiffage Polska Budownictwo.

Dom dla 150 gatunków dzikich pszczół

W mieście Kielce żyje aż jedna trzecia z 490 gatunków dzikich pszczół spotykanych w Polsce.     Mieszkające w pobliskim Ogrodzie Botanicznym owady są badane przez naukowców z miejscowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a teraz będą mogli je łatwiej podglądać lokalni spacerowicze.

Kadzielnia to miejsce unikatowe pod względem przyrodniczym, o powierzchni blisko 19 ha i odwiedzane przez co najmniej 300 tys. osób rocznie – znajduje się praktycznie w centrum miasta. Zbudowany z wapieni dewońskich teren dawnego kamieniołomu jest niezwykle ciekawy pod wieloma względami. Znajduje się tu wiele form krasowych, szczątki fauny w postaci skamieniałości i oprócz roślinności naskalnej oraz jej reliktów odnajdziemy tu wiele gatunków wpływających na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów, tj. nietoperzy, pająków oraz owadów zapylających – mówi Katarzyna Socha, kierownik w Geonatura Kielce.

Praca owadów zapylających umożliwia rozmnażanie większości gatunkom roślin. Co alarmujące, liczebność zapylaczy spada, za co odpowiada intensywne rolnictwo, stosowanie pestycydów czy zanieczyszczenia. Korzystne siedliska, w tym dla rzadkich gatunków owadów, mogą zapewnić obszary miejskie. Dlatego kluczowe jest dbanie w miastach o miejsca z dziko występującą roślinnością, nowe nasadzenia, a także budowanie domków dla owadów. Hotel dla zapylaczy to idealne miejsce, gdzie mogą się one rozmnażać i odpoczywać – a spacerowicze te pożyteczne owady obserwować i bliżej poznać – mówi Iwona Dobrowolska, lokalna koordynatorka w Fundacji Pszczoła Musi Być.

Projekt powstał dzięki zaangażowaniu społecznemu pracowników Eiffage Polska Budownictwo w całej Polsce. Zainicjowali oni specjalne wyzwanie sportowe, w ramach którego z pomocą aplikacji zliczali przebiegnięte kilometry, by za każdy kilometr przekazać datek na rzecz budowy hotelu dla owadów zapylających.

—————-
Eiffage Polska Budownictwo należy do Grupy Eiffage – jednej z dziesięciu największych grup budowlanych Europy. Eiffage odpowiadał m.in. za budowę szklanej piramidy Luwru, najwyższego w Europie wiaduktu drogowego w Millau czy budynku Opery w Sydney.

W ciągu 35 lat działalności w Polsce Eiffage Polska Budownictwo zrealizowało już ponad 700 obiektów kubaturowych: biurowych, handlowych, hotelowych, mieszkaniowych, przemysłowych i sportowych.