Zmiany klimatu i ich konsekwencje stają się coraz bardziej odczuwalne, co zmusza decydentów do podjęcia pilnych i skoordynowanych działań na rzecz ochrony zdrowia i dobrostanu społeczeństw. Aby skutecznie sprostać tym wyzwaniom, w 2012 roku utworzono Grupę Roboczą ds. Zdrowia w Kontekście Zmian Klimatu (HIC) działającą w ramach Europejskiej Grupy Zadaniowej ds. Środowiska i Zdrowia (EHTF). Jej członkowie mają za zadanie wspierać wdrażanie zobowiązań dotyczących klimatu i zdrowia zawartych w Deklaracji Budapesztańskiej, przyjętej podczas VII Ministerialnej Konferencji ds. Środowiska i Zdrowia, a także promować współpracę między krajami i sektorami. Pod koniec 2024 roku nominację do pełnienia funkcji Krajowego Punktu Kontaktowego HIC otrzymał dr inż. Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Wspomniane powołanie stanowi precedens wskazujący na konieczność multidyscyplinarnego postrzegania kwestii zdrowia i dobrostanu w dobie zmian klimatu. Dotychczasowe nominacje WHO przekazywało Ministerstwu Zdrowia, jednak tym razem pismo zostało skierowane również do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Taki krok ze strony Światowej Organizacji Zdrowia podkreśla rosnące znaczenie współpracy międzysektorowej w walce ze skutkami zmian klimatu i nierozerwalny wpływ tych zmian na różne dziedziny życia, w tym zdrowie. Nominacja dr. inż. Krzysztofa Skotaka jest wyrazem uznania dla jego doświadczenia i kompetencji w zakresie zdrowia środowiskowego oraz wkładu, jaki może wnieść w realizację międzynarodowych zobowiązań.
Wyzwania związane z klimatem i zdrowiem wymagają zintegrowanego podejścia, które angażuje nie tylko resorty zdrowia, ale także środowiska oraz świat nauki i technologii.
– Naszym głównym wyzwaniem jest transformacja sektora ochrony zdrowia publicznego, która uwzględnia jego kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa człowieka w szerokim znaczeniu, obejmującym zarówno aspekty zdrowotne, jak i środowiskowe. Transformacja ta powinna być zgodna z nadrzędnymi celami wyznaczonymi przez European Environment and Health Task Force, które koncentrują się na poprawie jakości życia, redukcji zagrożeń związanych z czynnikami środowiskowymi oraz zrównoważonym rozwoju społeczeństw europejskich. Ważnym elementem tego procesu jest tworzenie platform umożliwiających wymianę wiedzy i doświadczeń, a także integracja dowodów naukowych w procesie kształtowania polityk dotyczących zdrowia i środowiska – komentuje dr inż. Krzysztof Skotak, Kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska w IOŚ-PIB.
Współpraca w ramach HIC stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, opracowania wspólnych strategii oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk, które mogą zarówno pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu zmian klimatu na gospodarkę i zdrowie społeczeństw w Europie i na świecie, jak i przyczynić się do istotnej redukcji emisji gazów cieplarnianych pochodzących z szeroko rozumianych usług zdrowia publicznego.
Dr inż. Krzysztof Skotak posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie ochrony środowiska, jakości powietrza atmosferycznego, zmian klimatu, badań zintegrowanych i ocen środowiskowego ryzyka zdrowotnego.
W Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym pełni funkcję Kierownika Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska, odpowiadając za koordynowanie działań związanych z monitoringiem oraz badaniami różnych komponentów środowiska w ramach pięciu Zakładów funkcjonujących w ww. Ośrodku.
Jest autorem wielu opracowań metodycznych dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Aktywnie działa w krajowych i międzynarodowych komitetach oraz grupach roboczych. Członek Zespołu ekspertów powołanego przy Radzie Naukowej Ministra Zdrowia ds. jakości powietrza oraz Komisji Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska Rady Sanitarnej Kraju przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Jako autor i współautor kilkudziesięciu recenzowanych publikacji naukowych oraz wielu rozdziałów w monografiach, zdobył uznanie w środowisku naukowym. Wyróżniony został Honorową Odznaką przyznaną przez Ministra Środowiska za zasługi na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej.