DL INVEST GROUP PODSUMOWUJE: ROK ZAMKNIĘTY WYNIKIEM WYNAJĘTYCH PONAD 100 000 MKW. POWIERZCHNI KOMERCYJNYCH

DL Invest Group to jedna z najdynamiczniej rozwijających się polskich firm inwestycyjnych oraz deweloperskich, która realizuje wysokiej jakości nieruchomości komercyjne w sektorach biurowym, handlowym i magazynowym, a następnie aktywnie nimi zarządza w ramach własnego portfela nieruchomości o wartości przekraczającej 2,2 mld zł. Jakość projektów potwierdzają między innymi wysokie oceny nieruchomości w międzynarodowych systemach certyfikacji, nieustannie utrzymywany wysoki poziom najmu w nieruchomościach należących do firmy wynoszący około 97% powierzchni wynajmowalnej, współpraca z uznanymi, międzynarodowymi najemcami będącymi liderami w swoich branżach oraz międzynarodowe instytucje finansowe, które w 2022 roku dostarczyły kapitału na dalszy rozwój DL Invest Group w tym wiodące na rynkach finansowych instytucje takie jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, czy też  Macquarie Capital, które tylko w 2022 r., wspólnie przeznaczyły finansowanie o wartości  ponad 150 milionów Euro w tym na realizację kolejnych projektów DL Invest Group.

„Rok 2022 był dla nas wyjątkowym i niezwykle intensywnym okresem. Dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe w połączeniu z nadzwyczajnymi zdarzeniami takimi jak perturbacje w gospodarkach po pandemii oraz konflikt zbrojny za naszymi wschodnimi granicami spowodowały znaczne zmiany dla rynku oraz podmiotów funkcjonujących na rynku nieruchomości. Również doświadczenia płynące z pandemii spowodowały reorganizację wielu firm będących naszymi klientami i partnerami. Wiele firm na skutek globalnych zawirowań zmienia strukturę łańcuchów dostaw oraz tworzy nową infrastrukturę magazynową oraz biurową w naszej części Europy. Zmiany obserwujemy także w sektorze powierzchni handlowych, w którym parki handlowe zdobywają coraz mocniejszą pozycję” – mówi Dominik Leszczyński, CEO i Założyciel DL Invest Group. „Działania naszych zespołów komercjalizacji przyniosły wiele znaczących transakcji we wszystkich sektorach rynku, w których działa nasza firma. Tak dobry wynik jest z jednej strony rezultatem proaktywnej postawy naszych zespołów komercjalizacji, jak również filozofii działania naszej firmy w oparciu konsekwentnie realizowaną od lat strategię. Przede wszystkim działamy w myśl strategii „buduj i trzymaj”, a to oznacza, że co do zasady nabywane oraz realizowane przez nas nieruchomości pozostaje w naszym portfelu, jako nasza własność, a tym samym szczególną uwagę, jako właściciel posiadanych aktywów, kładziemy na aktywne zarządzanie relacjami z najemcami wychodząc naprzeciw niemalże każdym ich oczekiwaniom, celem stworzenia im idealnych warunków dla rozwoju swoich biznesów. To podejście jest możliwe tylko i wyłączenie dzięki rozbudowywanej od ponad 10 lat wewnętrznej strukturze firmy DL Invest Group, która w oparciu o własne generalne wykonawstwo, biuro projektowe, czy też dział zarządzania nieruchomościami może wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych najemców. Ta niezwykle wymagająca praca już dziś procentuje o czym świadczy poziom wynajęcia naszych aktywów. Dzięki rozbudowanej strukturze oferujemy najwyższą jakość, ale równie szybkie reagowanie na zmieniające się otoczenie rynkowe oraz potrzeby najemców. Dodatkowo, planując nasze inwestycje bierzemy pod uwagę możliwość dalszej ekspansji i realizacji kolejnych nieruchomości w danej lokalizacji, a to umożliwia rozbudowę projektu wraz ze wzrostem biznesu najemców co jest niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju najemców oraz eliminacji ryzyk i kosztów związanych z relokacjami i np. utratą personelu – podkreśla Dominik Leszczyński.

DL Invest Group w sektorze biurowym w 2022 roku oddała do użytku jeden z najbardziej spektakularnych projektów biurowych na Śląsku – zlokalizowany przy Korfantego 138 biurowiec DL Tower, który na śląski rynek dostarczył 17 000 mkw. nowoczesnych powierzchni klasy A. Budynek jest niemal w całości wynajęty, a kilka pięter w nowym biurowcu zajęła firma PKP Cargo. DL Tower to kolejny, obok biurowca DL Atrium, etap realizacji wielofunkcyjnej inwestycji przy Korfantego 138. W lokalizacji tej przygotowywane są kolejne budynki, w których znajdą się powierzchni biurowe, a także handlowe, usługowe, gastronomiczne i hotelowe, które będą komplementarne względem potrzeb najemców oraz potrzeb lokalnych społeczności. Wszystkie nowe budynki DL Invest Group powstają w zgodzie z ideą tworzenia kampusów mixed-use dostarczających na rynek polskich miast zróżnicowanych funkcji. Na parterach biurowców obok sklepów jak drogerie znajdują się także piekarnie, restauracje, sklepy spożywcze, sklepy z wyposażeniem dla domu czy też przedszkola i inne punkty usługowe. Rok 2022 przyniósł także debiut DL Invest Group na rynku warszawskim oraz wrocławskim. Firma kupiła między innymi przepiękny obiekt we Wrocławiu tj. Dworzec Nadodrze oraz funkcjonujący i wynajęty biurowiec IRIS zlokalizowany w jednej z najszybciej rozwijających się stołecznych dzielnic – na Służewcu Przemysłowym. Kontynuowane były również prowadzone prace przy realizowanych projektach: w krótkim czasie do użytku zostanie oddany gliwicki biurowiec DL Prime, który na rynek Gliwic dostarczy 16 000 metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni. Firma przygotowuje się także do realizacji kolejnych etapów projektów biurowych w Gliwicach oraz Katowicach w tym do rozbudowy kompleksu DL Piano, a także do realizacji następnych inwestycji przy Korfantego 138. Biurowce powstaną także w we Wrocławiu. Jednocześnie na skutek ewoluujących uwarunkowań rynkowych firma wprowadziła program modernizacji istniejących nieruchomości, aby dostosować je do aktualnych wymagań rynku zarówno w kontekście kosztowym, jak i użytkowym. Program wymiany instalacji oraz remontów części wspólnych objął między innymi biurowce DL Jagiellońska w Częstochowie oraz DL Central i DL Atrium w Katowicach.

„Wychodząc naprzeciw potrzebom najemców i nowej rzeczywistości po powrocie firm do biur rozwijamy także nasz koncept biur serwisowanych – DL Space. W każdym naszym nowym budynku biurowym przynajmniej kilkaset metrów powierzchni przeznaczamy na powierzchnię gabinetową, w pełni wykończoną i wyposażoną przestrzeń dostępną na elastycznych warunkach zarówno dla małych firm, jak i dużych podmiotów potrzebujących czasowo zwiększyć zajmowaną powierzchnię” – mówi Dominik Leszczyński. „W ramach DL Space funkcjonują również sale konferencyjne dostępne zarówno dla naszych najemców, jak również innych zainteresowanych firm czy osób. Rok 2022 przyniósł także start naszej wewnętrznej platformy komunikacji dla najemców – DL Welcome. To narzędzie integrujące naszych najemców i obliczone na tworzenie wewnętrznej platformy komunikacji, na której najemcy mogą między innymi wymieniać się informacjami na temat dostarczanych przez siebie usług czy towarów” – podkreśla Dominik Leszczyński.

Minione dwanaście miesięcy to także dynamiczny rozwój DL Invest Group w sektorze magazynowym. Firma oddała do użytku powierzchnie magazynowe zlokalizowane w magazynach ostatniej mili między w Kluczborku, Legnicy, Płocku oraz Elblągu dla spółki InPost. W pełni skomercjalizowała projekt DL Invest Park Czechowice wynajmując powierzchnie firmom Valeo i Ammega Poland. Rozpoczęła realizację projektu w Sędziszowie Małopolskim dla spółki SaarGummi, globalnego dostawcy części dla branży automotive. Przygotowała powierzchnię dla Dr Max w podwarszawskiej inwestycji DL Invest Park Teresin oraz przygotowuje kolejne projekty magazynowe między innymi dla sieci Stokrotka, która wynajmuje już powierzchnie w inwestycjach DL Invest Group: w DL Invest Park Psary oraz w DL Invest Park Teresin, gdzie sieć posiada swój magazyn centralny o powierzchni ponad 34 000 mkw.

W 2022 roku firma pracowała także nad rozbudową swojego portfolio nieruchomości handlowych. Istniejący park handlowy w Knurowie został powiększony o 3 500 mkw. powierzchni najmu. Na powierzchnie parku wprowadzili się nowi najemcy w tym otwarty został sklep sieci Kaufland. DL Invest Group posiada obecnie 12 parków handlowych o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 42 000 mkw. W 2023 roku dołączy do portfolio DL Invest Group park handlowy zlokalizowany w Mikołowie o powierzchni wynajmowanej około 8 000 mkw. Niemal wszystkie powierzchnie w nowym parku handlowym zostały już wynajęte.

W 2022 roku wdrożyliśmy również szereg inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem. Między innymi przyjęliśmy Green Finance Framework i polityki ESG, które zostały pozytywnie zopiniowane przez Sustainalytics, globalnego lidera w zakresie analiz ESG. Oceniane były między innymi wprowadzane przez DL Invest Group procedury i polityki związane z zielonym budownictwem, wykorzystaniem w energetycznym miksie energii z odnawialnych źródeł, efektywnością energetyczną budynków, zarządzaniem obiegiem wody i ekologicznym transportem. Wdrożenie tych procedur to ważny krok w kontekście uruchomienia finansowania w postaci zielonych obligacji i kredytów opartych o ekologiczne parametry inwestycji” – podkreśla Dominik Leszczyński.

W kolejnych miesiącach zamierzamy uruchomić następne projekty we wszystkich sektorach rynku, w których działamy, a także rozważamy nasz debiut w kolejnym sektorze rynku nieruchomości komercyjnych – w sektorze hotelowym – zapowiada Dominik Leszczyński.

***

DL Invest Group to jeden z najdynamiczniej rozwijających się polskich inwestorów działających na rynku nieruchomości komercyjnych. Zdywersyfikowany portfel nieruchomości składa się z trzech segmentów: centrów logistycznych, centrów biurowych i parków handlowych. Starannie wyselekcjonowane lokalizacje i projekty przemyślane pod względem architektonicznym, funkcjonalnym i wykonawczym, przy zachowaniu rygorystycznych wymagań jakościowych, są podstawą sukcesu Grupy DL Invest, której portfolio obejmuje już ponad 2 000 000 mkw. nieruchomości.

Więcej informacji: www.dlinvest.pl