Czyszczenie i konserwacja stali nierdzewnej – jak przywrócić jej blask?

Stal szlachetna, zwana też niekiedy nierdzewną, bywa często stosowana przez fachowców w wielu różnych dziedzinach. Jest materiałem bardzo trwałym, odpornym na rdzę i zabrudzenia, jednak nie oznacza to, że nie trzeba go czyścić i dbać o odpowiednią pielęgnację. Do konserwacji i mycia elementów ze stali nierdzewnej warto używać przeznaczonych do tego, profesjonalnych preparatów – zapewni to dłuższy czas eksploatacji i ładny wygląd powierzchni.

Bez względu na branżę, każdemu profesjonaliście zależy, aby sprzęt, z którego korzysta służył mu jak najdłużej oraz był w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Komponenty ze stali nierdzewnej pielęgnuje się w łatwy sposób, szczególnie gdy ma się do dyspozycji odpowiednie preparaty i wiedzę jak ich używać. Stal szlachetna jest co prawda odporna na wiele czynników, ale może ulec zarysowaniu, a jako że pełni funkcję nie tylko użytkową, ale też estetyczną, produkty do jej pielęgnacji trzeba dobierać z rozwagą.

Mycie elementów ze stali nierdzewnej – skuteczne i delikatne 

Wybierając preparat, należy kierować się nie tylko jego składem, ale też przeznaczeniem. Do uporczywych zabrudzeń na różnych powierzchniach metalowych dobrze jest wykorzystać środek do odnawiania metalu, zawierający materiał ścierny, dzięki czemu zadziała na rdzę powierzchniową, śniedź, wapno czy kamień kotłowy. Tego typu preparatów można używać nie tylko do pielęgnacji stali, ale także miedzi, aluminium, chromu, mosiądzu, złota i srebra. Niektóre z nich są też odpowiednie do szkła i tworzyw szklano-ceramicznych. Warto zwrócić uwagę na opis na opakowaniu i sprawdzić do jakich powierzchni można zastosować dany produkt. Do codziennego mycia można użyć delikatniejszych preparatów, które nadadzą powierzchni estetyczny połysk.

– Przy mocnych zabrudzeniach dobrze jest zastosować najpierw silny środek czyszczący do stali nierdzewnej, który usunie m.in. zaschnięte zanieczyszczenia, tłuste plamy i wszelkiego rodzaju pyły. Będzie to pierwszy krok w procesie czyszczenia, który przygotuje stal do dalszej renowacji i konserwacji. Potem można wykorzystać łagodniejsze preparaty, takie jak olej konserwacyjny do stali szlachetnej czy pasta polerska – ich zadaniem będzie nie tylko doczyszczenie powierzchni, ale także stworzenie równomiernej, wodoodpornej powłoki, która zapobiegnie ponownemu zabrudzeniu elementów – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Ważna jest także konsystencja produktu i jego skład. Środki w formie płynu nie sprawdzą się do powierzchni pionowych, do których lepiej stosować preparaty lepkie i gęste, by nie spływały z czyszczonych materiałów. W wielu branżach istotne jest także sprawdzenie czy środek nie jest szkodliwy dla środowiska i jest wolny od fosforanów, rozpuszczalników organicznych czy substancji żrących. W gastronomii należy wybrać taki środek, który może być stosowany w miejscach, gdzie przechowuje się żywność, jak np. rzeźnie, stołówki, restauracje.

Konserwacja i zachowanie estetycznego wyglądu stali 

Elementy metalowe należy nie tylko czyścić z zabrudzeń, ale także konserwować, by na dłużej zachowały ładny wygląd i swoje właściwości. Przy myciu stali nierdzewnej należy uważać, by nie porysować powierzchni, gdyż będzie to miało negatywny wpływ na funkcjonalność oraz wygląd elementu. Aby uniknąć zarysowań i mikrouszkodzeń warto wybierać delikatne środki, a przede wszystkim używać ich zgodnie z instrukcją.

– Jeśli w składzie preparatu są materiały ścierające, powinny one mieć kulisty kształt i odpowiednią twardość, aby proces mycia był skuteczny, a jednocześnie delikatny dla powierzchni. Takim składnikiem jest tlenek glinu, który znajduje się w niektórych środkach do odnawiania metalu. Produkty bez materiału ścierającego są łagodniejsze, przez co odpowiednie do polerowania i nadawania pożądanego wyglądu stalowym elementom. Aby powierzchnie prezentowały się estetycznie warto używać pasty polerskiej czy oleju konserwacyjnego do stali szlachetnej. Produkty te należy nakładać cienką warstwą, a następnie polerować miękką ściereczką. Używanie szczotek i twardych, szorstkich gąbek jest niewskazane, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Po gruntownym myciu stal należy spłukać obficie wodą i wytrzeć do sucha, aby nie powstały zacieki. Zarówno do wycierania jak i polerowania warto stosować miękkie ściereczki z mikrofibry są one trwałe, łatwe w praniu, a przede wszystkim skutecznie wygładzają, nie powodując mikrouszkodzeń w powierzchniach.

Stal szlachetna jest trwała, odporna na wiele czynników i dobrze się prezentuje, dzięki czemu znajduje zastosowanie w pracy wielu fachowców. Niezależnie od tego w jakiej branży prowadzimy działalność, warto zwrócić uwagę w jakim stanie są stalowe elementy, których używamy. Stosowanie profesjonalnych środków do czyszczenia pozwoli zachować długą żywotność i ładny wygląd komponentów i powierzchni.

O Würth Polska

Würth Polska jest liderem w technice zamocowań i dystrybucji produktów dla profesjonalistów, obecnym na polskim rynku już 32 lata. To nowoczesna firma i wiarygodny, stabilny pracodawca, który zatrudnia ponad 750 pracowników, z czego ponad 500 w Dziale Sprzedaży podzielonym na 7 obszarów – Auto, Cargo (w tym Agro), Drewno, Budownictwo, Metal, Instalacje i Budownictwo Inwestycje. Würth Polska posiada 42 sklepy stacjonarne oraz rozbudowany sklep internetowy, który zapewnia możliwość zakupów 24h na dobę bez wychodzenia z domu. Centrala firmy i nowoczesne centrum logistyczne znajdują się w Warszawie. Koncern prowadzi sprzedaż wyłącznie firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Więcej informacji o Würth Polska pod linkiem.

 

O grupie Würth

Grupa Würth została założona w 1945 r. w Niemczech. Obecnie składa się z ponad 400 samodzielnych firm, rozmieszczonych w ponad 80 krajach na wszystkich kontynentach. Zatrudnia ponad 83 tys. osób, z czego ponad 33 tys. to przedstawiciele handlowi. Würth to również ponad 3,7 mln klientów. Zgodnie z rocznym sprawozdaniem finansowym, w 2021 r. Grupa Würth osiągnęła łączną sprzedaż na poziomie 17,1 mld EUR.