Cholangioskopia – nowatorski zabieg usuwania kamieni z dróg żółciowych w Szpitalu Bonifratrów w Krakowie

W Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie wykonuje się rocznie ponad 650 operacji laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego – najwięcej w Małopolsce.  Krakowska placówka jako jedna z nielicznych w Polsce podczas jednej operacji usuwa laparoskopowo pęcherzyk żółciowy oraz kamienie z dróg żółciowych. Niestety bardzo często oba schorzenia występują jednocześnie.

Kamica pęcherzyka żółciowego to bardzo powszechny problem zdrowotny. Uważa się, że u ok. 15-20% społeczeństwa w trakcie całego życia będzie występowała kamica żółciowa. Szczęśliwie u jedynie 20% daje objawy, wśród których najczęstszy jest ból kolkowy w nadbrzuszu zwykle występujący po obfitym, tłustym posiłku. Rozpoznaje się ją wykonując podstawowe badanie USG jamy brzusznej. Objawową kamicę pęcherzyka żółciowego leczy się operacyjnie, laparoskopowo usuwając pęcherzyk żółciowy wraz z kamieniami. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Niestety u kilkunastu procent pacjentów z objawową kamicą pęcherzyka żółciowego występuje również kamica w drogach żółciowych. Drogi żółciowe to takie przewody, przez które żółć wytworzona w wątrobie dostaje się do światła przewodu pokarmowego, a tam pomaga w procesie trawienia. U takich pacjentów istnieje konieczność usunięcia nie tylko pęcherzyka żółciowego, ale i kamieni z dróg żółciowych. Jeśli istnieje podejrzenie kamicy dróg żółciowych pacjenci są kierowani na badanie rezonansem magnetycznym, który w sposób najmniej inwazyjny pozwala postawić rozpoznanie. Leczenie kamicy dróg żółciowych jest endoskopowe, wykonując zabieg endoskopowej cholangio-pankreatografii wstecznej (ECPW). U pacjentów z kamicą pęcherzyka i dróg żółciowych standardowo najpierw wykonuje się zabieg endoskopowy, podczas którego usuwa się kamienie jedynie z dróg żółciowych, a następnie po upływie kilku tygodni chorego się operuje usuwając pęcherzyk żółciowy z pozostałymi kamieniami.

Istnieje też alternatywny sposób postepowania, pozwalający usunąć niewielkie kamienie podczas zabiegu laparoskopowego, równocześnie z usunięciem pęcherzyka żółciowego. Jest to możliwie wykorzystując specjalny cienki endoskop, ukierunkowany do zabiegów laparoskopowych. Endoskop ten zwany cholangioskopem wprowadza się do dróg żółciowych i pod kontrolą wzroku usuwa się kamienie z dróg żółciowych. Większe kamienie można rozkruszyć i wydobyć we fragmentach. Oczywiście sam zabieg trwa dłużej, lecz chory nie musi być dwukrotnie hospitalizowany. Dodatkową zaletą takiego postepowania jest zmniejszenie częstości powikłań, które mogą wystąpić przy obu oddzielnych procedurach. Cholangioskopia ponadto pozwala oprócz oceny dróg żółciowych pobrać materiał do badania histopatologicznego, co jest niezwykle istotne w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej – mówi prof. Mirosław Szura.

Szpital Zakonu Bonifratrów od ponad roku dysponuje ukierunkowanym do zabiegów laparoskopowych sprzętem cholangioskopowym i wykonuje takie zabiegi. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do takiego leczenia, stąd konieczna jest dokładna przedoperacyjna ocena. W oparciu o nią pacjenci z kamicą pęcherzyka i dróg żółciowych kwalifikowani są do jedno – lub dwuetapowego zabiegu, tak aby bezpiecznie przeprowadzić cały proces leczenia.