Boom na rynku najmu. PFR Nieruchomości S.A. komentuje najnowsze dane dotyczące rynku nieruchomości w Polsce.

Pierwsza połowa 2023 roku to względne stabilizowanie się stawek najmu przy niesłabnącym popycie. Najnowsze dane Otodom Analytics wskazują, że zainteresowanie najemców w ostatnich miesiącach przesuwa się ku mieszkaniom o większej powierzchni. Ogólnie słaba koniunktura na rynku sprzedaży i spadek dostępności mieszkań do zakupu wpływają na stały wzrost rynku najmu.

Końcówka pierwszego półrocza 2023 roku przyniosła kontynuację stabilizowania się stawek najmu – wynika z danych Otodom Analytics. W ujęciu rok do roku, w skali całego kraju, widać natomiast wyraźne wzrosty. Co więcej wiele czynników powoduje, że stawki najmu nie ulegną obniżeniu – nawet w dłuższej perspektywie. Jednocześnie na rynku najmu obserwujemy utrzymywanie się popytu na stałym, wysokim poziomie.

Gdy spojrzymy na zmianę stawek w ujęciu rok do roku, to prawie wszędzie widać wyraźne wzrosty. Spadek – niespełna 3% -notowany jest jedynie we Włocławku. Najmocniej – bo aż o 30% – stawki wzrosły w Rzeszowie, gdzie najem z niecałego 1,9 tys. zł podniósł się do 2,4 tys. zł – jest to efekt wojny w Ukrainie i koncentracji wojsk NATO w okolicy. O ponad 20% stawki wzrosły także w Dąbrowie Górniczej, Koszalinie, Opolu, Rybniku i Wałbrzychu, Wszystko to są mniejsze rynki z niższymi cenami. Na tych najważniejszych roczna zmiana nie przekracza kilkunastu procent – podkreśla Marcin Krasoń, ekspert Otodom Analytics

Niesłabnącego zainteresowania ofertą lokali na wynajem najlepiej dowodzi bardzo wysoki wskaźnik wynajęcia naszych mieszkań, wynoszący 96%. Będziemy dążyć do poszerzenia oferty PFRN Nieruchomości do około 15 000 mieszkań w perspektywie 10 lat. Naszym długoterminowym celem jest dalszy rozwój polskiego rynku najmu instytucjonalnego, który jest ważnym uzupełnieniem polskiego rynku nieruchomościpowiedział Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Analiza czynników wpływających zarówno na już zakończone inwestycje z przeznaczeniem do wynajmu, jak też ograniczających liczbę nowych nie pozostawia wątpliwości, że stawki najmu utrzymają co najmniej obecny poziom.

Moim zdaniem, przy wysokiej inflacji, kosztach utrzymania nieruchomości i cenach mieszkań nie ma przestrzeni na obniżki stawek. Skokowy wzrost z 2022 roku po prostu z nami pozostanie na dłużej

dodaje Marcin Krasoń

Dane wskazują również na zmianę potrzeb najemców w obszarze powierzchni wynajmowanych lokali. Najemcy wykazują systematycznie rosnące zainteresowanie mieszkaniami z trzema, czterema lub większą liczbą pokoi. Jednocześnie maleje popularność kawalerek – jeszcze na początku 2022 roku było to 14-15%, a w 2023 r. następuje powolny spadek z miesiąca na miesiąc – w czerwcu było to 10,5%.

Najważniejszym parametrem dla najliczniejszej grupy Polaków niezmiennie pozostaje cena, która jest podstawowym ograniczeniem przy wyborze pomiędzy zakupem a najmem mieszkania. Dlatego też PFR Nieruchomości rozwija ofertę dla osób, które nie mogą bądź nie chcą zaciągać kredytu na zakup mieszkania.

Koncentrujemy się na rozwijaniu oferty najmu. Kolejne nasze inwestycje -we Wrocławiu, Katowicach czy startującym niebawem Lublinie – będą w pełni przeznaczone pod najem instytucjonalny. Jesteśmy przekonani, że – zwłaszcza w dużych miastach – tę ofertę należy dynamicznie rozwijać. Z kolei w 14 lokalizacjach, w których już powstały nasze osiedla zaoferujemy możliwość wyboru pomiędzy najmem a najmem z dojściem do własności i możliwością zakupupodkreśla Wojciech Caruk

O PFR Nieruchomości

PFR Nieruchomości S.A. dostarcza na polski rynek mieszkania na wynajem, w tym na wynajem z dojściem do własności. Spółka zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości blisko 3 miliardów złotych w 40 lokalizacjach w całej Polsce. Osiedla PFR Nieruchomości znajdują się zarówno w największych polskich miastach, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest największe – w Krakowie, Katowicach czy w Gdyni oraz mniejszych samorządach, w których nie było oferty stabilnego, długoterminowego najmu – jak Świdnik, Radom, Dębica czy Łowicz.

www.nieruchomosci.pfr.pl