Blisko 1/4 Polaków uczy się… dla siebie! Nowe podejście do nauki online

W 2021 roku aż 50% dorosłych Polaków uczyło się z wykorzystaniem internetowych materiałów – w końcu edukacja online to codzienność dla milionów osób. Wystarczy tylko dostęp do internetu, a ogromne zasoby wiedzy stoją otworem. Platformy e-learningowe otworzyły drzwi do nowych możliwości rozwoju – zarówno zawodowego, jak i osobistego – szczególnie zyskując na popularności w okresie pandemii, kiedy tradycyjne modele edukacji zostały wystawione na próbę. Co zaskakujące, entuzjaści e-learningu coraz częściej stawiają na… rozwój osobisty. Jakie trendy królują obecnie w edukacji online?

Polacy lubią się uczyć

Co o e-learningu mówią liczby? Lubimy się uczyć! Jak wynika z badania* przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny. Ponad połowa tej grupy korzysta przy tym z zasobów internetowych. To dominujący sposób uczenia się szczególnie wśród młodszych osób – w 2021 r. z e-learningu korzystało 65% osób w wieku 18–24 lat i 62% osób w wieku 25–34 lat. Z każdym rokiem zwiększa się również odsetek osób starszych, które uczą się online – obecnie 21% osób w wieku powyżej 65 lat zdobywa edukację w internecie. Dodatkowo, szkolenia stacjonarne czy zajęcia z nauczycielem/lektorem coraz częściej są zastępowane przez kursy online.

Na popularności zyskuje nowe podejście do nauki online – co je charakteryzuje? Coraz częściej użytkownicy internetu sięgają po kursy online, które są związane z ich osobistymi zainteresowaniami – spora grupa osób wybiera e-learning dla własnej satysfakcji i przyjemności czy w ramach nowego hobby. Aż 24% badanych edukuje się w dziedzinach, które nie są związane z ich rozwojem zawodowym.

Można przypuszczać, że te zachowania są odpowiedzią na szybkie tempo życia i presję na ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji – obecnie istotniejszy staje się samorozwój i poczucie spełnienia – komentuje Agata Kołodyńska, wiceprezeska Nowych Motywacji.Jako Nowe Motywacje, współtwórcy kursów online z dziedziny rozwoju osobistego, psychologii i komunikacji czy przywództwa na platformie New Heroes Academy, staramy się, by materiały do nauki online odpowiadały na nowe potrzeby użytkowników. Zależy nam na dopasowaniu oferty do intencji osób podejmujących naukę.

Nowe oczekiwania, nowe potrzeby

Jak na nowe e-learningowe trendy reagują platformy oferujące kursy online?

– New Heroes Academy kierujemy do osób, które cenią samodoskonalenie, ale także do ambitnych profesjonalistów, którzy chcą się rozwijać i być zawsze na bieżąco. Nasza platforma szkoleniowa – a co za tym idzie, kursy i szkolenia – jest dostosowana do oczekiwań użytkowników i gwarantuje różnorodne, spersonalizowane doświadczenia edukacyjne. Nauka online nie opiera się już tylko na podnoszeniu kwalifikacji; uczymy się, by dalej się rozwijać. Motywacja do nauki to efekt potrzeby samodoskonalenia, a edukacja jest drogą do spełnienia – komentuje Ronald de Vries, SUAS, Grupa Schouten & Nelissen. 

Czerpiąc z lat doświadczeń

New Heroes Academy – nowa platforma e-learningowa na polskim rynku – buduje swoją renomę na solidnych podwalinach – korzysta z doświadczeń ESKK, która w 2023 r. została włączona w skład grupy Schouten & Nelissen, założonej ponad 40 lat temu w oparciu o ideę wspierania rozwoju zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Obecnie Schouten & Nelissen skupia 11 organizacji o różnych specjalizacjach – od programów coachingowych i szkoleń z umiejętności miękkich, po programy rozwojowe dla firm. ESKK to z kolei prekursor polskiego rynku edukacji zdalnej – marka już ponad 30 lat temu pomagała Polakom w pokonywaniu ograniczeń wynikających z braku czasu, dostępu do odpowiednich szkół czy pomocy naukowych. Jako pierwsza w Polsce oferowała m.in. kursy językowe w ramach kształcenia na odległość.

Grupa Schouten & Nelissen, jako globalny lider szkoleniowy, który od lat skupia projekty i marki edukacyjne, w połączeniu z ESKK ma szansę stworzyć nowe możliwości dla polskiej edukacji online – a tym samym nieść ze sobą jeszcze większą wartość dla użytkowników.

Chcemy kontynuować to, co ESKK udało się osiągnąć przez ponad 30 lat. Wierzymy, że międzynarodowa współpraca i przenikanie się doświadczeń przy zachowaniu wysokiego poziomu merytorycznego oferowanych treści, będą w stanie odpowiedzieć na potrzeby Polaków szukających dla siebie optymalnych rozwiązań na drodze samokształcenia – zaznacza Magdalena Szajbe, Dyrektor Zarządzająca ESKK. – Zależy nam na tym, by dzięki New Heroes Academy zrozumieli, że nauka może być pozbawiona presji, elastyczna i dopasowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Nowoczesne nauczanie powinno cechować się zdrowym i zrównoważonym podejściem – chcemy pokazać, że to jest prawdziwa przyszłość edukacji.

Platforma New Heroes Academy rozpoczęła działanie w maju br. Wśród kursów dostępnych na platformie odnaleźć można te z zakresu rozwoju osobistego (Cyfrowy dobrostan – o zdrowych nawykach cyfrowych, Wypalenie zawodowe i jak go uniknąć?, Nawyki sukcesu – droga ku efektywności), przywództwa (Inspirujący Lider – buduj, motywuj, wpływaj, Zostań team leaderem – kurs dla młodych menedżerów, Osobiste Przywództwo – kieruj swoim życiem świadomie) czy psychologii i komunikacji (Wprowadzenie do psychologii, Trening asertywności, Sztuka Skutecznej Komunikacji), a także kursy językowe. New Heroes Academy umożliwia naukę dopasowaną do potrzeb i chęci danego użytkownika – również tego, który prowadzi dynamiczny tryb życia. Platforma pozwala uczyć się w dowolnym czasie i w dowolnych warunkach, także w bardzo krótkich, intensywnych sesjach. To użytkownik sam decyduje o swoim tempie i zaangażowaniu.

*badanie “Rozwój kompetencji – uczenie się dorosłych i sektor szkoleniowo-rozwojowy. 2021/2022” przeprowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński na próbie 1500 Polaków w wieku 18-64