Bartosz Kublik ze zgodą KNF na powołanie na prezesa Banku Ochrony Środowiska

fot. Lukasz Kaminski

Bartosz Kublik od 11 kwietnia 2024 r. pełnił funkcję wiceprezesa Banku Ochrony Środowiska S.A. kierującego pracami zarządu.

Prezes Kublik to doświadczony menedżer, wyjątkowo zaangażowany w rozwój bankowości spółdzielczej w Polsce. Od 2003 r., zarządzał oddziałem Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, w 2007 r. powołany na członka zarządu, a w latach 2012 – 2023, na stanowisku prezesa zarządu. Pod jego sterami bank w Ostrowi Mazowieckiej stał się liderem w dostarczaniu wsparcia dla MŚP w dostępie do środków unijnych wraz z oferowaniem szerokiego finansowania innowacji technologicznych małym i średnim podmiotom.

Przed dołączeniem do BOŚ, był wiceprezesem zarządu Związku Banków Polskich (ZBP), gdzie nadzorował obszary: bezpieczeństwa banków (w tym cyberbezpieczeństwa), regulacji nadzorczych, a także obszar programów krajowych i zagranicznych oraz współpracy ze środowiskami gospodarczymi.

Jest propagatorem prac na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym w szczególnie na rzecz ochrony środowiska i transformacji energetycznej. Aktywnie inicjuje i wspiera prace w zakresie programów publicznych i udziału sektora bankowego w finansowaniu wyzwań zrównoważonego rozwoju. Misję tę chce kontynuować w Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezes Kublik to absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Prawa Europejskiego, studiów podyplomowych w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym w Szkole Głównej Handlowej oraz bankowości i finansów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ukończył także studia wyższe na Wydziale Nauk Politycznych w Wyższej Szkole Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku.

Był członkiem V kadencji Rady Zrzeszenia BPS oraz zasiadał w Radzie Nadzorczej Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Czynnie uczestniczył w tworzeniu Instytucjonalnego Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. Od stycznia 2016 r. do maja 2022 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. W latach 2014-2024 członek Rady Związku Banków Polskich oraz przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych.

W uznaniu zaangażowanej działalności na rzecz gospodarki i sektora bankowego, w lipcu

2024 r., odznaczony medalem Ministra Rozwoju i Technologii „Za Zasługi dla Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”.


O BOŚ

BOŚ wspiera przedsiębiorców w poprawie efektywności energetycznej firm oferując, we współpracy z BGK, produkty wykorzystujące środki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Są to: kredyt ekologiczny i kredyt z gwarancją Ekomax. Wspólnie z BGK, BOŚ jest także operatorem pożyczek OZE w województwie lubelskim. Te niskooprocentowane pożyczki skierowane są na budowę instalacji OZE w szkołach, szpitalach, budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. BOŚ – także jako jeden z niewielu w Polsce – może sfinansować z unijnego grantu ELENA 90% kosztów dokumentacji technicznej (w tym audytu energetycznego), którą muszą przygotować firmy i samorządy ubiegające się o finansowanie tego typu inwestycji.

Jeden z flagowych projektów BOŚ to program „Mój elektryk”, który właśnie otrzymał dodatkowe wsparcie 60 mln zł z NFOŚiGW. BOŚ jest jedynym bankiem-operatorem ścieżki leasingowej tego programu i współpracuje obecnie z 30 firmami leasingowymi. Od początku realizacji programu wpłynęło ponad 20 tyś. wniosków – z czego NFOŚiGW zaakceptował dotychczas 18 tys. na łączną kwotę ponad 592 mln zł. Dopłaty leasingu objęły prawie 20 tys. „elektryków”. Najwięcej dopłat (około 14 tys.) dotyczyło samochodów osobowych.