Bartosz Kublik od 11 kwietnia 2024 r. pełnił funkcję wiceprezesa Banku Ochrony Środowiska S.A. kierującego pracami zarządu.
Prezes Kublik to doświadczony menedżer, wyjątkowo zaangażowany w rozwój bankowości spółdzielczej w Polsce. Od 2003 r., zarządzał oddziałem Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, w 2007 r. powołany na członka zarządu, a w latach 2012 – 2023, na stanowisku prezesa zarządu. Pod jego sterami bank w Ostrowi Mazowieckiej stał się liderem w dostarczaniu wsparcia dla MŚP w dostępie do środków unijnych wraz z oferowaniem szerokiego finansowania innowacji technologicznych małym i średnim podmiotom.
Przed dołączeniem do BOŚ, był wiceprezesem zarządu Związku Banków Polskich (ZBP), gdzie nadzorował obszary: bezpieczeństwa banków (w tym cyberbezpieczeństwa), regulacji nadzorczych, a także obszar programów krajowych i zagranicznych oraz współpracy ze środowiskami gospodarczymi.
Jest propagatorem prac na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym w szczególnie na rzecz ochrony środowiska i transformacji energetycznej. Aktywnie inicjuje i wspiera prace w zakresie programów publicznych i udziału sektora bankowego w finansowaniu wyzwań zrównoważonego rozwoju. Misję tę chce kontynuować w Banku Ochrony Środowiska S.A.
Prezes Kublik to absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Prawa Europejskiego, studiów podyplomowych w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym w Szkole Głównej Handlowej oraz bankowości i finansów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ukończył także studia wyższe na Wydziale Nauk Politycznych w Wyższej Szkole Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku.
Był członkiem V kadencji Rady Zrzeszenia BPS oraz zasiadał w Radzie Nadzorczej Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Czynnie uczestniczył w tworzeniu Instytucjonalnego Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. Od stycznia 2016 r. do maja 2022 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. W latach 2014-2024 członek Rady Związku Banków Polskich oraz przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych.
W uznaniu zaangażowanej działalności na rzecz gospodarki i sektora bankowego, w lipcu
2024 r., odznaczony medalem Ministra Rozwoju i Technologii „Za Zasługi dla Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”.
O BOŚ
BOŚ wspiera przedsiębiorców w poprawie efektywności energetycznej firm oferując, we współpracy z BGK, produkty wykorzystujące środki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Są to: kredyt ekologiczny i kredyt z gwarancją Ekomax. Wspólnie z BGK, BOŚ jest także operatorem pożyczek OZE w województwie lubelskim. Te niskooprocentowane pożyczki skierowane są na budowę instalacji OZE w szkołach, szpitalach, budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. BOŚ – także jako jeden z niewielu w Polsce – może sfinansować z unijnego grantu ELENA 90% kosztów dokumentacji technicznej (w tym audytu energetycznego), którą muszą przygotować firmy i samorządy ubiegające się o finansowanie tego typu inwestycji.
Jeden z flagowych projektów BOŚ to program „Mój elektryk”, który właśnie otrzymał dodatkowe wsparcie 60 mln zł z NFOŚiGW. BOŚ jest jedynym bankiem-operatorem ścieżki leasingowej tego programu i współpracuje obecnie z 30 firmami leasingowymi. Od początku realizacji programu wpłynęło ponad 20 tyś. wniosków – z czego NFOŚiGW zaakceptował dotychczas 18 tys. na łączną kwotę ponad 592 mln zł. Dopłaty leasingu objęły prawie 20 tys. „elektryków”. Najwięcej dopłat (około 14 tys.) dotyczyło samochodów osobowych.