Aplikacje – narzędzia, które ułatwiają życie w codziennych sytuacjach

Poprawiają efektywność i wydajność, zwiększają zysk firm, stanowią pomoc dla osób potrzebujących oraz poprawiają wizerunek marek i instytucji – zalety dobrze przygotowanych aplikacji można wymieniać w nieskończoność. Obecnie aplikacje to już nie tylko możliwość realizowania zakupów, ale realne narzędzie poprawiające jakość działalności nie tylko przedsiębiorstw ale także życia wielu ludzi.

Aplikacje – narzędzia, które ułatwiają życie w codziennych sytuacjach

Obecnie aplikacje towarzyszą nam na każdym kroku, usprawniając funkcjonowanie w wielu obszarach, począwszy od biznesu po codzienne życia. Ułatwiają np. dokonywanie płatności i robienie zakupów, jazdę komunikacją miejską, liczą kalorie, kroki, liczbę wypitych kubków wody, pomagają w odchudzaniu, nauce, ale też obliczają ślad węglowy, pozwalają na optymalizację funkcjonowania wielu branż przemysłowych.

Coraz więcej instytucji i firm decyduje się na stworzenie własnych aplikacji, stworzonych z myślą o konkretnych wymaganiach i potrzebach użytkowników.

Sprawne narzędzie dla biznesu

Sztuczna Inteligencja, ChatGPT, Midjourney, możliwości ale i wyzwania, jakie przynoszą ludzkości – to ostatnimi czasy najpopularniejsze tematy przewijające się przez media w odniesieniu to wielu dziedzin życia, nie tylko biznesowych. O tym, że technologie towarzyszą nam na każdym kroku wiadomo już od dawna. Stanowią sprawne narzędzie dla firm i instytucji państwowych – Aplikacje to dzisiaj zdecydowanie „must have”. Pomagają w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak płatności, organizowanie zadań, komunikacja z innymi ludźmi, wyszukiwanie informacji czy też rozrywka. Nowoczesne systemy programistyczne naprawdę ułatwiają życie. Piszemy programy dla przeróżnych odbiorców i wyraźnie obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na takie narzędzia wspierające biznes ale nie tylko.  mówi Tomasz Urban, właściciel firmy programistycznej T2T System.

Dobre aplikacje pozwalają użytkownikom wykonywać zadania szybciej i wydajniej niż za pomocą tradycyjnych metod. Na przykład aplikacja do zarządzania projektami może pomóc w organizowaniu oraz śledzeniu postępów projektów, co może zaoszczędzić czas, a także zwiększyć efektywność.  – Dobre aplikacje mogą przyciągać klientów oraz zwiększyć przychody firmy. Takie narzędzie może ułatwić klientom zrobienie zakupów oraz korzystanie z usług, co wpływa pozytywnie na lojalność odbiorców wobec firmy – mówi Tomasz Urban dodając, że tego typu rozwiązania mogą przyczynić się do budowy pozytywnego wizerunku firmy lub instytucji. Użytkownicy oczekują, że będą korzystać z nowoczesnych technologii, prostych i intuicyjnych w obsłudze. – Aplikacje mogą być ważnym narzędziem w konkurowaniu na rynku. Przedsiębiorstwa, które oferują najlepsze i najbardziej wydajne aplikacje, mogą przyciągać więcej potencjalnych klientów, budować z nimi relacje, komunikować się, a tym samym być bardziej konkurencyjne w swojej branży – dodaje właściciel T2T System.

Aplikacje dla studentów z niepełnosprawnościami

Aplikacje dla studentów z niepełnosprawnościami pomagają w zapewnieniu dostępu do edukacji i ułatwiają im pełne korzystanie z możliwości uczelni. Osoby z niepełnosprawnościami często napotykają na problemy, które utrudniają im naukę, np..: w przemieszczaniu się po kampusie, brak dostępu do materiałów dydaktycznych w odpowiednim formacie czy też trudności z komunikacją. Aplikacje mogą pomóc w usunięciu tych barier. Dla przykładu, aplikacje mogą umożliwić studentom z problemami słuchu korzystanie z tłumaczenia ustnego, a studentom z problemami wzroku z materiałów w formacie, który jest dla nich bardziej dostępny, takim jak odczytywanie tekstu na głos lub powiększenie liter..

Innym ważnym narzędziem jest system nawigacji wewnątrzbudynkowej, stworzony przez firmę T2T System, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnościami mogą poruszać się po obiektach już kilku polskich uczelni. – Doskonale zdajemy sobie sprawę z potrzeb takich osób. Wielokrotnie muszą one rezygnować ze studiowania, ponieważ nie są w stanie samodzielnie poruszać się po budynkach. Dla niektórych być może jest to dość prozaiczny problem, jednak dla osób z niepełnosprawnościami może okazać się kluczowym – informuje Tomasz Urban.

Aplikacja, w oparciu o bezprzewodowe urządzenia informacji wewnątrzbudynkowej (beacony), generuje stosowne komunikaty tekstowe, które w sposób automatyczny zostają zamienione na komunikaty głosowe z wykorzystaniem syntezatora mowy ( w j. polskim i angielskim) w momencie, gdy urządzenie znajdzie się w pobliżu beacona. Tym samym aplikacja prowadzi użytkownika do miejsca docelowego wzdłuż optymalnej ścieżki wyznaczonej w danym budynku/kondygnacji.

Społeczna odpowiedzialność w podejście do biznesu

T2T System ma swoją siedzibę w miejscowości Nędza, w powiecie raciborskim (woj. śląskie). Choć nazwa lokalizacji jest dość specyficzna, firma realizuje prestiżowe i rozbudowane projekty informatyczne dla administracji publicznej, instytucji oraz biznesu na skalę co najmniej ogólnopolską. To np. systemy nawigacji wewnątrzbudynkowej dla osób z niepełnosprawnościami, programy wspierające gospodarkę obiegu zamkniętego, zawierające m.in. kalkulator cyrkularności, czy projekt z branży turystycznej. Firma stawia także na edukację młodzieży w zakresie rozwoju ich kompetencji informatycznych oraz wspierania lokalnych talentów i wydarzeń społeczno-kulturalnych.

Wynika to z naszego podejścia do biznesu. Zależy nam na realizacji takich projektów, które niosą za sobą wartość dodaną, np. pozytywny wpływ na środowisko naturalne i społeczne, wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, edukację młodzieży. Sami także staramy się wdrażać takie rozwiązania w naszej firmie. – zapewnia Tomasz Urban z T2T System, podkreślając wagę, jaką przywiązuje do społecznej odpowiedzialności i zrównoważenia w prowadzonym przez siebie biznesie. Firma korzysta z energii pozyskanej z OZE (na co ma stosowny certyfikat zakupu), zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, wspiera lokalne inicjatywy sportowe i kulturalne, daje możliwości rozwoju zawodowego zdolnej młodzieży pod okiem doświadczonej kadry.  Do tego pilnie śledzi światowe trendy w branży IT, doniesienia naukowe oraz kierunki rozwoju biznesu tak, by dostarczyć odpowiednie rozwiązania wspierające i ułatwiające codzienne funkcjonowanie użytkownikom poszczególnych aplikacji i systemów.

* * *

T2T System wspiera przedsiębiorstwa i instytucje w wykorzystaniu technologii informacyjnej. Tworzy i wdraża oprogramowanie, administruje systemami, serwerami i sieciami, świadczy usługi outsourcingu IT. Firma powstała z pasji do informatyki, dziś skupia specjalistów z równych dziedzin programowania i administracji IT.

***

Tekst: Adventure Media

Zdjęcie: Adventure Media