Agnieszka Skorupińska pokieruje praktyką zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w Baker McKenzie

Warszawa, 4 grudnia, 2024 – Agnieszka Skorupińska dołączyła do grona partnerów kancelarii Baker McKenzie i pokieruje praktyką zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w warszawskim biurze. Wzmocnienie zespołu kancelarii odpowiada na postępujące zmiany na rynku i potrzeby klientów, którzy szukają kompleksowego wsparcia w kwestiach transformacji energetycznej oraz szerokiego spektrum zmian mających na celu dekarbonizację biznesu oraz sprostanie wymogom w zakresie regulacji gospodarki obiegu zamkniętego czy raportowania ESG.

Agnieszka Skorupińska specjalizuje się w doradztwie prawnym typu project development dla projektów energetycznych, przemysłowych i infrastrukturalnych. Jest ekspertką w zakresie doradztwa dla sektora energetycznego, prawa ochrony środowiska, zasobów naturalnych oraz regulacji ESG. Wspiera przedsiębiorców w przygotowaniu i wdrożeniu planów dekarbonizacyjnych oraz realizacji zakładanych celów zrównoważonego rozwoju, a także dostosowaniu działalności do innych wymogów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu, w tym w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego.

Agnieszka Skorupińska doradza w obszarze regulacyjnych aspektów transakcji M&A/PE oraz inwestycji bezpośrednich typu greenfield, koncentrując się na sektorach szczególnie wymagających środowiskowo – energetycznym, chemicznym, budowlanym, spożywczym, produkcji opakowań i utylizacji odpadów. Reprezentuje także klientów w postępowaniach administracyjnych i sądowych w tych obszarach. Pomaga kompleksowo wdrażać regulacje dotyczące raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Sunny Mann, partner z londyńskiego biura kancelarii Baker McKenzie, kierujący globalną praktyką International, Commercial and Trade, powiedział: – Unikalne połączenie wiedzy Agnieszki Skorupińskiej z zakresu energii, projektów i prawa ochrony środowiska jest dokładnie tym, czego potrzebują nasi klienci, aby poruszać się w złożonej sieci globalnych regulacji gospodarki obiegu zamkniętego i realizować transformację energetyczną. Jej dołączenie do zespołu podkreśla globalne zaangażowanie kancelarii w pozyskiwanie wybitnych talentów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na wdrażanie strategii dekarbonizacji oraz spełnianie coraz bardziej złożonych wymagań regulacyjnych w sektorze energetycznym.

Jako wiceprzewodnicząca Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej a także do niedawna przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Stosowania Taksonomii przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Agnieszka Skorupińska aktywnie uczestniczy w kształtowaniu polityki zrównoważonego rozwoju w Polsce. Jest również uczestniczką grupy wspierającej prace nad projektem europejskich standardów zrównoważonego raportowania (ESRS) dla małych i średnich przedsiębiorstw przy EFRAG. Agnieszka Skorupińska jest regularnie wyróżniana w międzynarodowych oraz polskich rankingach prawniczych, takich jak Chambers and Partners (Band 1), The Legal 500 (Rising Star) oraz Rzeczpospolita (Liderka), co potwierdza jej wyjątkowe umiejętności i zaangażowanie w pracę na rzecz klientów.

– Inwestycje w transformację energetyczną i przemysłową, innowacyjne rozwiązania, produkty lub technologie dające przewagę w gospodarce obiegu zamkniętego są ważnym elementem determinującym decyzje transakcyjne. Przedsiębiorcy szukają możliwości szybszego osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju poprzez akwizycje dające im dostęp do zaawansowanych technologicznie, innowacyjnych rozwiązań z jednej strony, a z drugiej – starają się wydzielić i sprzedać aktywa, które przestają pasować do ich przyszłościowego profilu. To z kolei otwiera nowe możliwości dla inwestycji o charakterze transformacyjnym – mówi Weronika Achramowicz, partner zarządzająca w warszawskim biurze Baker McKenzie. – Baker McKenzie dobrze rozumie dynamikę zielonej transformacji i jej wpływ na niemal każdy obszar prawa w całym cyklu inwestycyjnym – od bankowości i finansów, przez nieruchomości, prawo handlowe, prawo pracy, czy regulacje sektorowe. Cieszę się, że dołączyła do nas Agnieszka Skorupińska, ekspertka, której wiedza i doświadczenie są kluczowe w kontekście zagadnień transakcji mających strategiczne znacznie dla naszych klientów.

Wspieranie przedsiębiorstw w realizacji ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju jest mi bliskie od lat. Cieszę się, że dołączam do Baker McKenzie, globalnej kancelarii, która rozumie znaczenie dekarbonizacji energetyki i przemysłu oraz potencjał zeroemisyjnych źródeł energii, a także wyróżnia się w doradztwie dotyczącym zielonych obligacji, zielonych umów najmu i inwestycji w przedsiębiorstwa generujące pozytywny wpływ społeczny lub środowiskowy – mówi Agnieszka Skorupińska, partnerka w warszawskim biurze Baker McKenzie, szefowa zespołu Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej. – Z niecierpliwością czekam na wykorzystanie globalnej platformy kancelarii do wspierania firm, które dążą do realizacji swoich odpowiedzialnych strategii biznesowych, jednocześnie zarządzając ryzykiem prawnym na szybko zmieniającym się rynku energii w Polsce i na świecie.

W 2023 roku w Polsce wyprodukowano 163 TWh energii, podczas gdy zużycie wyniosło około 168 TWh. Eksperci przewidują, że do 2040 roku zapotrzebowanie na energię wzrośnie do poziomu 215-231 TWh. Według ambitnych prognoz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, udział węgla w produkcji energii elektrycznej ma spaść do 1% w 2040 roku z około 70% w 2020 roku.

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce wymusza radykalne przemodelowanie struktury wytwarzania energii elektrycznej. Konieczne będzie odejście od paliw kopalnych na rzecz bezemisyjnych i niskoemisyjnych źródeł energii. Gaz ziemny będzie pełnił rolę paliwa przejściowego, ale jego znaczenie może się utrzymać także po 2040 roku.

Wzrost udziału bezemisyjnych źródeł energii elektrycznej ma być osiągnięty dzięki inwestycjom w elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, atomowe oraz gazowe. Rosnący udział niesterowalnych źródeł odnawialnych, takich jak wiatr i fotowoltaika, stawia wyzwania dla systemu elektroenergetycznego, wymagając rozbudowy i dostosowania infrastruktury oraz zastosowania technologii stabilizujących, takich jak magazyny energii, elektrownie szczytowo-pompowe, atomowe i gazowe.

Koszty inwestycji w sektorze elektroenergetycznym mogą sięgać setek miliardów złotych, z czego 320-340 mld PLN dotyczy inwestycji w samo wytwarzanie energii elektrycznej. Najbardziej zaawansowanym projektem jądrowym jest budowa elektrowni w Choczewie przez spółkę PEJ we współpracy z konsorcjum Westinghouse-Bechtel, z planowanym uruchomieniem pierwszego bloku w 2035 roku. Koszt inwestycji to co najmniej 150 mld PLN.

O kancelarii Baker McKenzie

Kancelaria Baker McKenzie zajmuje najwyższe pozycje w prestiżowych międzynarodowych rankingach prawniczych i uznawana jest za najsilniejszą na świecie markę prawniczą według rankingu Thomson Reuters Global Elite Law Firm Brand Index. Wizytówką i przewagą kancelarii na polskim rynku od ponad 30 lat jest połączenie międzynarodowego zasięgu i globalnej wiedzy z lokalnym know-how, różnorodność praktyk i zrozumienie zmieniającego się globalnego i lokalnego środowiska biznesowego. Baker McKenzie Polska zatrudnia ponad 170 prawników i doradców podatkowych, którzy dysponują doświadczeniem w realizacji dużych i często pionierskich transakcji i projektów dla wiodących korporacji międzynarodowych oraz krajowych przedsiębiorców i instytucji.