2.07.2025 – Etykietowanie towarów niebezpiecznych stanowi kluczowy element zarządzania ryzykiem w wielu sektorach gospodarki: przemysł chemiczny czy farmaceutyczny, rolnictwo, transport, gospodarka odpadami, handel i budownictwo. Obowiązek właściwego etykietowania wynika z rygorystycznych międzynarodowych przepisów prawa, ponieważ błędy w etykietowaniu mogą prowadzić do poważnych skutków: wypadków, strat finansowych, skażeń środowiska oraz sankcji prawnych. To dlatego światowy potentat pirotechniczny Etienne Lacroix zdecydował się wykorzystać AI do automatycznego tworzenia złożonych etykiet wysyłkowych. Proces wspiera SAP i STMS Solutions.
To nie jest prosta branża: regulacje transportu towarów niebezpiecznych
Kluczowe role w transporcie towarów niebezpiecznych, zgodnie z normami umowy ADR [to akt prawny, regulujący procesy związane z przewozem towarów niebezpiecznych], pełnią nadawcy, przewoźnicy, odbiorcy, osoby zaangażowane w załadunek, pakowanie, operatorzy cystern oraz pracownicy rozładunku. Każda z tych grup ma określone obowiązki i musi podejmować odpowiednie środki, aby zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. Odbiorcy towarów, tacy jak choćby celnicy, muszą mieć możliwość szybkiej oceny, jakiego rodzaju towary znajdują się w danym transporcie, jakie są wymagane warunki wysyłki i kto jest upoważniony do otwarcia ładunku. Widać zatem, że procedury w branży fajerwerków nastręczają wyzwań długiemu łańcuchowi interesariuszy, a całość komplikują także lokalne zwyczajne.
„Klienci mają swoje specyficzne wymagania. Istnieją również różne kody kolorów dla materiałów niebezpiecznych, w zależności od kraju przeznaczenia. Czerwony może oznaczać niebezpieczeństwo w krajach europejskich, ale na przykład w Chinach oznacza świętowanie. Kolor zielony ma inne znaczenie na Bliskim Wschodzie niż w USA i tak dalej” – wyjaśnia Eric Marini, dyrektor ds. systemów informatycznych w Etienne Lacroix.
Przypadek Etienne Lacroix Group
Francuska firma Etienne Lacroix Group jest globalnym liderem w produkcji i dostarczaniu fajerwerków – wspiera takie wydarzenia, jak Burj Khalifa Grand Opening Fireworks Show w Dubaju, czy Dzień Bastylii, francuskie święto narodowe obchodzone 14 lipca każdego roku.
Przy tak skonstruowanych i rozdrobnionych przepisach obowiązujących na całym świecie, etykietowanie przesyłek na ostatnim etapie linii produkcyjnej jest nie tylko czasochłonne, ale pozostawia także wiele okazji do popełnienia błędu przez człowieka. To dlatego zespół Etienne Lacroix Group, przy wsparciu partnerskim SAP i STMS Solutions, zdecydował się wykorzystać prototyp generatywnego rozwiązania AI, które ma zmniejszyć zaangażowanie człowieka do minimum.
„Nasz system ERP starzał się i nie był już zbyt popularny wśród użytkowników biznesowych. Migracja do SAP S/4HANA daje nam dostęp do najnowszych technologii, takich jak generatywna sztuczna inteligencja. Motywuje to użytkowników do ponownego przejęcia odpowiedzialności za swoje rozwiązania IT i łączy nasz biznes z IT. Podsumowując, pozwala to naszej firmie w pełni wykorzystać potencjał naszego systemu SAP. Generatywne rozwiązanie AI do etykietowania przesyłek jest namacalnym dowodem potęgi AI – prawdziwym przypadkiem użycia, i mamy je w naszej firmie. To decydujący pierwszy krok w naszej podróży AI” – podsumowuje Eric Marini.
„Wspólnie przyjrzeliśmy się bolączkom firmy i omówiliśmy możliwe przypadki wykorzystania SAP Co-Innovation Lab. Zespół Etienne Lacroix potrzebował rozwiązań, w których sztuczna inteligencja pomoże uniknąć tych zadań, które są podatne na ludzkie błędy i w rzeczywistości nie mają dla biznesu żadnej wartości” – mówi Faure Sébastien Faure, dyrektor generalny firmy wdrożeniowej STMS Solutions.
Punkt zwrotny: łańcuch dostaw z wykorzystaniem AI
SAP Business AI wprowadził w 2024 roku nowe rozwiązania technologiczne, dzięki czemu umożliwia klientom i partnerom wykorzystanie dużych modeli językowych (LLM) w znacznie dokładniejszy sposób, z wykorzystaniem bazy danych SAP HANA Cloud. Zadania, które pozostały do ostatecznej weryfikacji człowieka, to sprawdzanie, czy wszystko na etykiecie jest prawidłowo umieszczone.
W przypadku każdej przesyłki podpowiedź opiera się na miejscu docelowym, trasie wysyłki, konkretnych danych klienta, takich jak przechowywanie i język, którego klient wymagał ostatnim razem, lub kolory lub znaki używane do wskazania, że przesyłka zawiera materiały niebezpieczne i może być otwierana tylko przez ekspertów z określonym certyfikatem.
W branży fajerwerków logistyka wymaga specjalnych procesów bezpieczeństwa i jest obwarowana wyśrubowanymi przepisami – podobnie jak w całym transporcie materiałów niebezpiecznych, zwłaszcza przy przekraczaniu granic międzynarodowych. Dane z unijnej kontroli ECHA [Europejska Agencja Chemikaliów] wskazują na powszechne problemy z nieprawidłowym oznakowaniem, zwłaszcza w przypadku produktów importowanych i sprzedaży online. Oznacza to nie tylko problem systemowy, ale także wysokie ryzyko kar i incydentów prawnych. Przykład Etienne Lacroix Group pokazuje, że odpowiednio dobrana technologia może zabezpieczyć niemal wszystkie wąskie gardła tego procesu.