Wzrost inwestycji w sektorze budownictwa i nieruchomości. Jak branża radzi sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów?

Zrównoważony rozwój, inwestycje w nowe technologie oraz modernizacja infrastruktury stają się priorytetami, a duże projekty gospodarcze, takie jak budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, nabierają tempa. Jak wynika z dziś opublikowanego raportu Manpower „Trendy i wynagrodzenia 2025. Rynek pracy w sektorze budownictwa i nieruchomości”, największym wyzwaniem dla branży może okazać się niedobór talentów – szczególnie wśród przedstawicieli pokolenia Z. Analiza przedstawia przegląd trendów, oczekiwań kandydatów oraz aktualne siatki płac w sektorze budownictwa i nieruchomości.

Najnowsza publikacja Manpower wskazuje, że zrównoważone budownictwo oraz redukcja śladu węglowego będą istotnymi trendami, szczególnie w kontekście przyciągania młodszych pokoleń do pracy w obszarze nieruchomości i budownictwa. Szanse na nowe inwestycje w Polsce będą wspierane przez dostęp do środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), które umożliwią realizację kluczowych projektów, takich jak rozwój zielonej energii oraz modernizacja infrastruktury. Jednym z głównych wyzwań sektora pozostaje rosnący niedobór talentów, co wymaga od pracodawców wdrożenia elastycznych strategii rekrutacyjnych.
 – Oczekiwania kandydatów wykraczają dziś poza atrakcyjne wynagrodzenie – liczą się dla nich także możliwości rozwoju, stabilność oraz komfort pracy. Firmy, które chcą przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty, muszą dostosować strategie rekrutacyjne i inwestować w rozwój kompetencji swoich pracowników. Inwestycja w kapitał ludzki to inwestycja w przyszłość branży – mówi Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower. – Deficyt wykwalifikowanych pracowników to palący problem, który wymaga niestandardowych rozwiązań, a starzejące się społeczeństwo jeszcze mocniej będzie ograniczać dostępność kandydatów – dodaje ekspertka.
Zdaniem dr Damiana Kaźmierczaka, wiceprezesa Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZBP) dynamiczny rozwój sektora budowlanego sprawia, że branża zmaga się z deficytem wykwalifikowanych pracowników. – W tej sytuacji rola młodych inżynierów i inżynierek zyskuje na znaczeniu, są ambitni, zmotywowani, a ich znajomość nowoczesnych technologii jest niezbędna do realizacji cyfrowej transformacji branży. Obecnie znajdujemy się u progu przełomowej przemiany modelu funkcjonowania branży budowlanej, od podejścia tradycyjnego ku innowacyjności i nowoczesnym rozwiązaniom. Inżynierowie i inżynierki będą centralnymi postaciami w tym procesie – podkreśla wiceprezes PZBP.

Przyszłość sektora budowlanego – inwestycje i adaptacja do oczekiwań pokolenia Z

Polska branża budowlana ma przed sobą obiecujące perspektywy, napędzane przez duże inwestycje publiczne oraz rozwój technologii. Wzrost popularności budownictwa modułowego, inwestycje w infrastrukturę kolejową i drogową, a także projekty w sektorze energetycznym, w tym morskie farmy wiatrowe i magazyny energii, tworzą nowe możliwości zatrudnienia. W najbliższych latach głównym wyzwaniem będzie rosnące zapotrzebowanie na pracowników spowodowane zmianami demograficznymi i odpływem doświadczonych specjalistów z rynku pracy.
– W obliczu niedoboru talentów konieczna jest aktywizacja osób biernych zawodowo, intensyfikacja działań wspierających powrót młodych matek do pracy, a także szeroko zakrojone inicjatywy wizerunkowe. Istotne jest zaangażowanie instytucji kształcenia zawodowego oraz uczelni technicznych w promocję budownictwa jako atrakcyjnej ścieżki kariery – komentuje Olga Nowakiewicz, partner rekrutacyjny w Manpower, ekspertka specjalizacji budownictwo oraz dodaje, że największym wyzwaniem dla branży jest pokoleniem Z. – Przedstawiciele generacji Z oczekują możliwości pracy w modelu hybrydowym lub zdalnym oraz elastycznych godzin pracy. Ważne jest dla nich, aby pracować w organizacjach, które podzielają ich przekonania, takie jak zrównoważony rozwój oraz zaangażowanie w działania społeczne – podsumowuje ekspertka specjalizacji budownictwo.

Branża nieruchomości stawia na zrównoważony rozwój i modernizację

Coraz wyższe wymagania dotyczące efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju skłaniają firmy deweloperskie i właścicieli nieruchomości do modernizacji obiektów. Spełnienie obowiązujących standardów ESG wiąże się z inwestycjami, co prowadzi do rosnącego zapotrzebowania na specjalistów w zakresie zrównoważonego rozwoju i nowoczesnych technologii budowlanych.
– Wdrażanie strategii dekarbonizacji budynków oraz konieczność dostosowania inwestycji do coraz bardziej restrykcyjnych norm ekologicznych znacząco zwiększy zapotrzebowanie na specjalistów w tych obszarach – mówi Bartłomiej Poździk, ekspert rynku pracy w obszarze nieruchomości w Manpower. – Dodatkowym wyzwaniem dla rynku pozostaje starzejąca się infrastruktura budynkowa. Modernizacja obiektów, aby spełniały aktualne standardy ESG, a także dostosowanie nowych inwestycji do coraz bardziej wymagających regulacji, generuje wysokie koszty i stanowi znaczne obciążenie finansowe dla branży. Aby sprostać tym wymaganiom, firmy deweloperskie oraz właściciele nieruchomości będą zmuszeni do poszerzenia zespołów o ekspertów do spraw zrównoważonego rozwoju. Brak odpowiednich kompetencji w tym zakresie może nie tylko osłabić ich konkurencyjność, ale również utrudnić realizację projektów zgodnych z regulacjami unijnymi i oczekiwaniami rynku – stwierdza Poździk.

Umiejętności, które zapewnią sukces na rynku pracy

Wyraźnym trendem pozostaje ekspansja polskich firm na rynki europejskie, co wiąże się z rosnącym popytem na pracowników znających języki obce, którzy będą otwarci na pracę za granicą. Kluczowa w sektorze nieruchomości będzie umiejętność zarządzania procesami inwestycyjnymi – od przygotowania formalno-prawnego, przez nadzór nad realizacją, po kontrolę budżetu. Planowany szereg inwestycji publicznych zwiększy znaczenie znajomości Prawa zamówień publicznych. Firmy, które chcą zachować konkurencyjność, powinny inwestować w rozwój kadr i budować zespoły łączące wiedzę z zakresu prawa budowlanego, planowania przestrzennego oraz nowoczesnych technologii.