Sztuczna inteligencja i nowoczesne procesory Graphcore otwiera biuro w Gdańsku

Brytyjska firma Graphcore specjalizująca się w rozwiązaniach sztucznej inteligencji zdecydowała się na otwarcie oddziału w Trójmieście. Istotnym powodem wyboru lokalizacji była duża i rosnąca liczba firm nowoczesnych technologii już obecnych w pomorskim oraz bogata pula talentów, która ją zasila. Wsparcie decyzji i obsługę zapewniła firmie Invest in Pomerania (IiP) – samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza.  


Założona w Bristolu w 2016 roku firma Graphcore produkuje systemy komputerowe dla sztucznej inteligencji, zasilane przez Intelligence Processing Unit (IPU). Jest to  najnowocześniejszy procesor, zaprojektowany przez firmę z myślą o unikalnych wymaganiach obliczeniowych SI. IPU stwarza naukowcom zajmującym się sztuczną inteligencją możliwości badań w zupełnie nowych obszarach, niemożliwych do podejmowania przy użyciu obecnych technologii. Daje to wyjątkowe szanse na rozwój innowacji w dziedzinie inteligencji maszyn.

Systemy Graphcore są wykorzystywane w aplikacjach sztucznej inteligencji w wielu branżach, m.in. w farmaceutykach, usługach finansowych, przemyśle motoryzacyjnym i konsumenckich usługach internetowych. Graphcore jest wspierany przez światowych liderów technologicznych, w tym Sequoia Capital, Fidelity International, BMW iVentures, Dell, Microsoft i Samsung, a także szanowanych innowatorów AI, takich jak współzałożyciel Deepmind Demis Hassabis i Greg Brockman z OpenAI, Ilya Sutskever, Abbeel i Scott Gray.

„Wierzymy, że nasza technologia Intelligence Processing Unit (IPU) stanie się światowym standardem obliczeń inteligencji maszynowej. Graphcore IPU będzie miała wpływ na coraz więcej branż i sektorów z realnym potencjałem pozytywnego wpływu na społeczeństwo, od odkrywania leków po dekarbonizację” – mówi Nigel Toon, współzałożyciel i dyrektor generalny Graphcore.

Firma działa globalnie, posiada biura i klientów w Europie, Azji i obu Amerykach. Na siedzibę w Polsce wybrała Gdańsk.


Trójmiasto – opłaca się tu być

Graphcore, 18 maja oficjalnie otworzył swój nowy oddział w Gdańsku, w którym będzie działało centrum badawczo-rozwojowe firmy. Biuro jest usytuowane na trzydziestym piętrze Olivia Star. Będą tam pracowały 22 osoby, które już dołączyły do polskiego zespołu a także zatrudnieni nowi specjaliści.

Otwarcie biura w Gdańsku wiąże się też z przekazaniem zespołowi Graphcore Poland szczególnego zakresu zadań, z uwagi na wysokie kompetencje pracowników, szerszego niż początkowo planowano. Trójmiejski Oddział będzie odgrywał wiodącą rolę w rozwoju oferty obliczeniowej firmy w chmurze, a także w pracy nad konwergencją AI i High Performance Computing (HPC) oraz zapewnianiu wsparcia inżynieryjnego klientom na całym świecie.

„Szeroki zakres umiejętności posiadanych i rozwijanych przez specjalistów w Gdańsku i ogólnie w Polsce, pozwalają Graphcore przekazać wiele najważniejszych projektów firmy lokalnemu zespołowi. Kiedy rozmawiamy z potencjalnymi pracownikami, są podekscytowani możliwością udziału w zaawansowanych projektach o globalnej skali.”   wyjaśnia Paweł Pieczul, dyrektor ds. inżynierii w Graphcore Poland. 

Od samego początku decyzja Graphcore o ulokowaniu ważnego centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku była wspierana przez inicjatywę Invest in Pomerania. Jako centrum obsługi inwestora IiP jest bliskim partnerem Graphcore przy organizacji biura w Gdańsku, budowaniu relacji z lokalną społecznością oraz ułatwianiu kontaktów biznesowych w całej Polsce. Dzięki temu wsparciu firma oprócz budowania zespołu i funkcji biznesowych, rozpoczęła m.in. współpracę z Politechniką Gdańską, dzieląc się wiedzą z branży AI w formie wykładów gościnnych. W planach jest rozszerzenie tego partnerstwa.


Pomorze jest prawdziwym hubem nowoczesnych technologii – tutaj koncentruje się 12 procent wszystkich firm z branży AI działających w Polsce. Pojawienie się tak innowacyjnej firmy jak Graphcore, potwierdza wysokie kompetencje technologiczne lokalnych specjalistów w obszarze sztucznej inteligencji i pozwala z optymizmem patrzeć na rozwój branży w przyszłości
– mówi Wojciech Tyborowski,  Dyrektor, Invest in Pomerania

O Invest in Pomerania
Invest in Pomerania jest samorządową inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza,  która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. W ciągu ostatniej dekady Invest in Pomerania z sukcesem zakończyła ponad 150 projektów i przyczyniła się do stworzenia ponad 20 tys. miejsc pracy. Dowiedz się więcej na stronie: www.investinpomerania.pl.

W ramach działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych pracowników wspomagających rozwój regionu, w 2018 roku uruchomiliśmy platformę Live more. Pomerania. Celem projektu jest pokazanie światu, jak wspaniałym miejscem do życia, pracy i nauki jest Pomorze. Więcej informacji: www.livemorepomerania.com.

Uruchomiliśmy również pierwszą w Polsce platformę rekrutacyjną opartą na profilach kandydatów, skierowaną do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją karierę na Pomorzu, a obecnie nie pracują w regionie. Strona prezentuje najbardziej pożądane profile zawodowe w regionie. Serwis jest dostępny za darmo dla naszych partnerów, korzysta z niego ponad 100 firm i zawiera tysiące życiorysów. Dowiedz się więcej na stronie https://jobs.livemorepomerania.com 

Do naszych inicjatyw należą również AI Pomerania (www.aipomerania.com), Aviation Hub Pomerania (www.aviationhubpomerania.com), oraz Come2Pomerania (www.come2pomerania.com).

 
O Graphcore
Graphcore produkuje systemy komputerowe dla sztucznej inteligencji, zasilane przez Intelligence Processing Unit (IPU), najnowocześniejszy procesor, zaprojektowany z myślą o unikalnych wymaganiachobliczeniowych SI.

Założona w Bristolu w Wielkiej Brytanii w 2016 roku firma ma obecnie biura i klientów w Europie, Azji i obu Amerykach.

Systemy Graphcore są wykorzystywane w aplikacjach sztucznej inteligencji w wielu branżach, m.in. w farmaceutykach, usługach finansowych, przemyśle motoryzacyjnym i konsumenckich usługach internetowych.

Graphcore jest wspierany przez światowych liderów technologicznych, w tym Sequoia Capital, Fidelity International, BMW iVentures, Dell, Microsoft i Samsung, a także szanowanych innowatorów AI, takich jak współzałożyciel Deepmind Demis Hassabis i Greg Brockman z OpenAI, Ilya Sutskever, Abbeel i Scott Gray.