SoftServe wspiera Ukrainę i dba o równość – najnowszy raport CSR

SoftServe, wiodący dostawca usług konsultingowych i cyfrowych, ogłosił raport zrównoważonego rozwoju za rok 2023. Frma SoftServe wzmocniła swoją globalną obecność, otwierając 12 nowych biur w 9 krajach, a jednocześnie nadal wspierała Ukrainę, przekazując ponad 25 milionów dolarów.

– Żyjemy w czasach znacznych turbulencji, co roku stając przed nowymi wyzwaniami – mówi Mariia Kucherenko, Dyrektor ds. reputacji korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju – Nasze programy zrównoważonego rozwoju mają długoterminowe cele strategiczne, ale co roku dostosowujemy podejście i wprowadzamy nowe rozwiązania i inicjatywy, aby budować zrównoważone i społecznie odpowiedzialne praktyki z korzyścią dla naszych pracowników, społeczności i środowiska.

źródło: pl.freepik.com

W ramach działań prospołecznych w Polsce SoftServe przeprowadził kurs IT dla 20 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podczas wolontariatu pracowniczego Open Tech stworzone zostały strony internetowe dla Fundacji Ładne Historie oraz Fundacji Terapeuta na 4 Łapach. We współpracy z ABSL SoftServe ufundował stypendium zdolnemu studentowi z Politechniki Rzeszowskiej. W ciągu roku systematycznie organizowano również webinary na ważne społecznie tematy, m.in. o depresji, wypaleniu zawodowym, radzeniu sobie ze stresem, zdrowiu psychicznym dzieci, zdrowym stylu życia i ekologii.

Wsparcie Ukrainy i weteranów

SoftServe jako firma o ukraińskich korzeniach przykłada szczególną wagę do wsparcia tego kraju od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji przez Rosję. Korporacyjna organizacja charytatywna SoftServe Open Eyes zakupiła i dostarczyła ponad 230 karetek pogotowia na linie frontu (ponad 200 do końca 2023 r.). Ponad 80 000 osób z Ukrainy otrzymało wsparcie od firmy, które obejmuje około 1000 ton pomocy humanitarnej, 25 000 jednostek sprzętu ochronnego, 10 000 jednostek sprzętu komputerowego i ponad 50 000 zestawów medycznych. W 2023 r. fundusz wdrożył również kilka projektów mających na celu pomoc szpitalom w pięciu regionach Ukrainy.

Spośród ponad 350 pracowników SoftServe, którzy dołączyli do Sił Zbrojnych Ukrainy, ponad 70 powróciło do firmy, co ilustruje zaangażowanie SoftServe w zapewnienie weteranom najlepszych warunków i wsparcia w adaptacji po powrocie z wojny. Program wsparcia weteranów oferuje zdemobilizowanym pracownikom dodatkowy urlop, rozszerzone ubezpieczenie medyczne na rehabilitację, bezpłatne wsparcie psychologiczne oraz szerokie możliwości edukacji lub przekwalifikowania. Ponadto firma stworzyła społeczność weteranów, w której współpracownicy dzielą się doświadczeniami, pomagają swoim towarzyszom na linii frontu i wspierają się nawzajem.

Równe szanse dla wszystkich

W 2023 r. polityka różnorodności, równości i integracji firmy SoftServe przyczyniły się do znacznego rozwoju. Firma zatrudnia 36% kobiet, przy czym kobiety zajmują 53% stanowisk kierowniczych, znacznie powyżej średniej rynkowej wynoszącej 36%. Liczba inkluzywnych biur wzrosła o 15% w 2023 r., a 83% z nich jest obecnie dostępnych dla osób z niepełnosprawnością.

SoftServe promuje również praktyki równości i integracji na zewnątrz. W 2023 r., w ramach globalnego programu EmpowerU, wolontariusze firmy uczyli podstaw IT grupy zagrożone wykluczeniem społecznym, takie jak weterani i ich rodziny, młode matki, osoby z niepełnosprawnościami i przesiedleńcy. W 2023 r. z tej możliwości skorzystało ponad 200 uczestników z Ukrainy, Bułgarii, Polski, Rumunii, Meksyku i Kolumbii.

Rozwój talentów

W dobie sztucznej inteligencji (AI) i dynamicznych zmian na globalnym rynku IT, rozwój talentów pozostaje kluczowym celem dla SoftServe. SoftServe University rozszerzył swoją ofertę rozwiązań edukacyjnych o jedną trzecią, oferując pracownikom ponad 12 000 różnych kursów, szkoleń i programów. W 2023 roku pracownicy firmy uzyskali rekordową liczbę certyfikatów od partnerów takich jak Microsoft, AWS i Google Cloud. Prawie każdy pracownik firmy skorzystał z możliwości rozwoju osobistego dzięki rozwiązaniom University Learning.

Odpowiadając na nowe potrzeby rynku, SoftServe Academy dostosowała również swoje podejście, oferując kursy i staże dla odbiorców zewnętrznych. W ubiegłym roku akademia wprowadziła ponad 20 nowych rozwiązań edukacyjnych dla studentów IT i osób początkujących, które chcą specjalizować się w IT. Studenci mogą teraz wybrać podstawowe kursy, aby nauczyć się nowych zawodów lub innowacyjnych technologii od podstaw w ciągu 9-24 miesięcy. Kursy dotyczą zagadnień takich jak sztuczna inteligencja, robotyka, NVIDIA Omniverse i No Code. Łącznie w ubiegłym roku ponad 6700 studentów zdobyło nowe umiejętności w SoftServe Academy.

O SoftServe

SoftServe to międzynarodowa firma technologiczna działająca głównie w obszarze Big Data, DevOps, Cloud, IoT, Machine Learning, AR, VR, MR, e-commerce czy UX. SoftServe to jedna z największych firm programistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Około 12 000 pracowników pracuje w 50 biurach zlokalizowanych od San Francisco po Singapur. Główne biura firmy znajdują się we Lwowie (Ukraina) i Austin (Teksas, USA). Firma pracuje nad ponad 900 aktywnymi projektami dla klientów w Ameryce Północnej, UE i Azji. Klientami SoftServe są takie firmy jak IBM, Cisco, Panasonic, Cloudera, Henry Schein czy Spillman Technologies. SoftServe jest partnerem Google Cloud Platform, Amazon Web Services, Microsoft Azure i innych dużych firm technologicznych.

 W Polsce poszerzają swój zespół, przede wszystkim o specjalistów z zakresu analizy i migracji danych, rozszerzonej rzeczywistości czy inżynierów R&D. Na polskim rynku działają od 2014 roku, obecnie zdalnie i w 7 biurach w: Warszawie, Gliwicach, Gdańsku, Krakowie, Białymstoku, Łodzi i we Wrocławiu. Firma otrzymała w 2021 i 2023 certyfikat Great Place to Work, jak również znalazła się na liście najlepszych miejsc pracy w całej Europie. https://career.softserveinc.com/pl/about