KLM-em z Krakowa do Amsterdamu już od 10 lat!

Holenderskie Linie KLM i Kraków Airport świętują 10-tą rocznicę inauguracji połączenia Kraków – Amsterdam

Kraków – 16.05.2025 r. – W najbliższą niedzielę, 18 maja 2025 r. – Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM i Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice świętują wspólny jubileusz – 10-tą rocznicę inauguracji trasy Kraków – Amsterdam. Kraków był drugim (po Warszawie) miastem w Polsce, a zarazem pierwszym portem regionalnym z uruchomionym połączeniem KLM, które obecnie stanowi ważny kierunek w europejskiej siatce przewoźnika. Trasa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Małopolski, jak i odwiedzających Kraków zagranicznych turystów. Dziś, po 10 latach korzysta z niej ponad 140 tysięcy pasażerów rocznie, którzy mają do dyspozycji najwięcej w Polsce, bo aż 34 loty tygodniowo do Amsterdamu, a stamtąd setki możliwości lotów w świat.

Już od 10 lat KLM regularnie łączy Kraków z Amsterdamem oferując obecnie 4 do 5 bezpośrednich lotów dziennie. Korzystają z nich zarówno mieszkańcy całej Małopolski, którzy podróżują do Amsterdamu i po przesiadce dalej w świat, jak też zagraniczni turyści, wśród których Kraków cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Początkowo podróżni mieli do dyspozycji jeden lot dziennie (siedem lotów tygodniowo). Rosnąca popularność trasy zachęciła linię do inwestycji w obiecujące połączenie, dlatego po niespełna roku linia wzmocniła swoją pozycję w Krakowie, dodając drugi rejs dziennie – tym razem w porannej porze – który umożliwił korzystne połączenia przesiadkowe w Amsterdamie. W kolejnych latach oferowanie na trasie rosło, dzięki kolejnym dziennym rotacjom i większym samolotom. Dziś, dogodny rozkład godzinowy lotów umożliwia turystom z Krakowa korzystanie z pełnej oferty w globalnej siatce połączeń przewoźnika, a klientom biznesowym – wygodne jednodniowe podróże do Holandii. W obecnym sezonie wiosna-lato 2025, samolotami KLM można dolecieć do 161 miast na całym świecie. Aktualna oferta KLM z/do Polski liczy do 117 połączeń tygodniowo, a pasażerowie mogą podróżować z pięciu miast – z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia oraz Poznania.

„Dziś świętujemy jubileusz 10 lat od dnia, kiedy to 18 maja 2015 roku samolot KLM wylądował po raz pierwszy na lotnisku w Kraków-Balice inaugurując rejsowe połączenie między stolicą Małopolski a Amsterdamem. Od tego czasu, z dumą obserwujemy nieustanne zainteresowanie lotami i zaufanie klientów do naszej marki, czego dowodem jest zeszłoroczny wzrost pasażerów o 20 procent. Sukcesem trasy jest bezdyskusyjna atrakcyjność turystyczna Małopolski w połączeniu z bogatą ofertą kierunków KLM. To sprawia, że z lotów korzystają zarówno zagraniczni goście przylatujący do Krakowa, jak też liczni krakowiacy eksplorujący świat na pokładach naszych samolotów. Dlatego nieustannie inwestujemy i zwiększamy ofertę, która w tegorocznym sezonie letnim wzrosła o 15 procent, a podróżni mogą korzystać aż z 5 lotów dziennie o różnych porach. Jesteśmy wdzięczni zespołowi krakowskiego lotniska za jego zaangażowanie i profesjonalne, codzienne wsparcie naszych operacji, którego efektem są spektakularne wyniki krakowskiego portu lotniczego i ponad 140 tysięcy pasażerów rocznie, którzy korzystają z połączenia KLM.” – powiedziała Joanna Oleśniewicz, Dyrektor Generalna Sprzedaży Air France i KLM na Polskę i Ukrainę.

Prezes Zarządu Kraków Airport – Łukasz Strutyński dodał  „Dziesięć lat obecności linii KLM w Kraków Airport to dowód na owocną i długofalową współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu oraz wspólnym dążeniu do podnoszenia jakości usług. Cieszymy się, że dzięki KLM pasażerowie z Krakowa i Małopolski mają dostęp do globalnej siatki połączeń przez hub w Amsterdamie. Z dumą patrzymy na minioną dekadę, w trakcie której obsłużyliśmy wspólnie ponad 1,5 miliona pasażerów (z czego dla ok. 900 tys. Amsterdam był portem przesiadkowym w dalszej podróży). W tym czasie częstotliwość operacji wzrosła z jednej dziennie w 2015 roku do nawet pięciu dziennie obecnie, co znacząco zwiększyło dostępność połączeń dla pasażerów. W ubiegłym roku wśród najczęściej wybieranych przez nich kierunków znalazły się: Nowy Jork (JFK), Paryż (CDG), Madryt (MAD), Detroit (DTW) i Atlanta (ATL). Warto podkreślić, że wspólna oferta KLM i Air France daje naszym pasażerom jeszcze większe możliwości planowania podróży i elastycznego wyboru kierunków na całym świecie. Z nadzieją spoglądamy w przyszłość, licząc na kolejne lata wspólnego rozwoju.”

KLM-em w świat!

KLM jest najstarszą linią lotniczą na świecie działającą nieprzerwanie pod tą samą nazwą od ponad 105 lat. Linia dysponuje globalną siatką połączeń do wielu zakątków świata, która obecnie obejmuje 95 miast w Europie i 66 tras międzykontynentalnych. Podczas krótkiego europejskiego lotu, jak trasa z Krakowa do Amsterdamu na pasażerów czekają bezpłatne zimne i gorące napoje oraz przekąski. Co więcej duży (12 kg) bagaż podręczny w postaci pełnowymiarowej walizki kabinowej oraz akcesorium (np. torebka, torba na laptopa, mały plecak itp.) można przewieźć w cenie biletu.

Linia rokrocznie zajmuje wysokie lokaty w rankingach lotniczych, w których klienci oceniają bezpieczeństwo, punktualność, inwestycje w produkt czy starania o najwyższą jakość usług. W tym roku, drugi raz z rzędu KLM otrzymał prestiżowy tytuł najlepszej linii krótkodystansowej w Polsce i w Europie Środkowowschodniej w konkursie Ceesar Awards 2025. Ponadto przewoźnik zajął drugą pozycję w tegorocznym rankingu JACDEC wyróżniającym najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie. Linia jest też wielokrotnym zwycięzcą APEX World Class Award w kategoriach: bezpieczeństwo, dobre samopoczucie podróżnych i zrównoważony rozwój.

Obecność KLM w Krakowie daje podróżnym z Małopolski wygodny dostęp do bardzo atrakcyjnych kierunków lotów z przesiadką w Amsterdamie i wysokiej jakości usług sieciowego przewoźnika, który słynie z sympatycznego personelu pokładowego, dba o standardy i nieustannie inwestuje w nowoczesne samoloty, nowe komfortowe fotele, najnowsze kabiny Biznes i Premium oraz przede wszystkim – uatrakcyjnia siatkę lotów, która w ostatnim czasie wzbogaciła się o takie kierunki jak Portland, San Diego, Georgetown w Gujanie i Hajdarabad w Indiach, a także trzy kierunki europejskie: Ljubljana, Exeter i Biarritz.

***

KLM

Od 105 lat Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM łączą ludzi ze sobą i ze światem. Co roku dziesiątki milionów klientów wybierają loty KLM planując podróże w interesach, na wakacje, aby odwiedzić rodzinę, czy w celu podjęcia studiów za granicą itp. Potężna siatka lotów licząca aktualnie ponad 160 kierunków łączy Niderlandy ze wszystkimi kluczowymi regionami świata i stanowi potężny motor napędzający gospodarkę. Jednocześnie KLM pragnie, aby jego loty były czystsze, cichsze i bardziej wydajne, dlatego każdego dnia podejmuje duże i małe kroki w kierunku osiągnięcia tego celu, aby pozostać wspaniałą linią lotniczą dla swoich klientów przez kolejne stulecie. Królewskie Holenderskie Linie KLM są częścią Grupy Air France–KLM, a także członkiem globalnego sojuszu SkyTeam.

Więcej informacji o KLM można znaleźć na stronie KLM.com, w Newsroomie KLM, na Facebooku, Instagramie lub LinkedIn.

Air France- KLM:

Air France i Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM tworzą jeden z największych sojuszy w transporcie lotniczym o globalnym zasięgu – Grupę AIR FRANCE KLM. Grupa AIR FRANCE KLM jest czołowym graczem w branży transportu lotniczego i  niekwestionowanym liderem w obsłudze lotów międzynarodowych ze swoich lotnisk bazowych w Europie.  Jej głównym obszarem działalności jest transport pasażerów, towarów oraz obsługa techniczna samolotów. Grupa AIR FRANCE KLM składająca się z linii Air France, KLM oraz Transavia, oferuje globalną siatkę połączń obejmującą ponad 320 miast docelowych, w większości ze swoich lotnisk bazowych: Paris-Charles de Gaulle, Paris-Orly i Amsterdam-Schiphol. Do AIR FRANCE KLM należy wiodący w Europie program lojalnościowy Flying Blue, liczący ponad 26 mln członków. AIR FRANCE KLM wspólnie z partnerskimi liniami – Delta Air Lines i Virgin Atlantic – tworzą największe transatlantyckie joint venture, obsługujące ponad 375 lotów dziennie między Europą a USA. Linie AIR FRANCE i KLM należą również do sojuszu SkyTeam, zrzesza 19 przewoźników lotniczych. Dzięki SkyTeam pasażerowie zyskują szeroki dostęp do globalnej sieci połączeń, a także mają gwarancję jednolitej podróży i wysokiego standardu usług. Uznawana od 20 lat za lidera branży w zakresie zrównoważonego rozwoju, Grupa Air France-KLM dąży do przyspieszenia transformacji w kierunku bardziej zrównoważonego lotnictwa.

Więcej informacji: + 33 (0)1 41 56 56 00 (Biuro Prasowe Air France-KLM) – www.airfranceklm.com – @AirFranceKLM

Kraków Airport – dynamicznie rozwijające się lotnisko z wizją przyszłości

Rok 2024 okazał się rekordowy dla Kraków Airport – lotnisko obsłużyło 11 080 830 pasażerów, co oznacza wzrost o 18% w porównaniu z rokiem 2023. W bieżącym roku prognozuje się dalszy wzrost liczby pasażerów, sięgający około 12 milionów. Według kwartalnego raportu statystycznego Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI), Kraków Airport osiągnął najwyższą dynamikę wzrostu w Europie w kategorii dużych lotnisk (obsługujących od 10 do 25 mln pasażerów rocznie), osiągając imponujący wynik +21,9%. Kraków Airport jest aktywnym członkiem Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI) oraz Związku Regionalnych Portów Lotniczych. W swojej działalności lotnisko kieruje się zasadami odpowiedzialności środowiskowej, społecznej i ładu korporacyjnego. Inicjatywy z zakresu ESG są szczegółowo prezentowane w cyklicznych Raportach Zrównoważonego Rozwoju, przygotowywanych zgodnie z międzynarodowym standardem Global Reporting Initiative (GRI). W perspektywie rozwoju infrastrukturalnego, Plan Generalny lotniska Kraków/Balice zakłada inwestycje na poziomie  około 3.5 mld zł  w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Kluczowymi projektami są budowa nowej drogi startowej oraz rozbudowa i powstanie nowego terminalu pasażerskiego. Rozwój Kraków Airport to nie tylko modernizacja infrastruktury, ale także realny impuls dla gospodarki Małopolski i całego regionu. Nowe inwestycje przyczynią się do powstania ponad 10 tysięcy miejsc pracy – zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich – wzmacniając lokalny rynek pracy i wspierając rozwój społeczno-gospodarczy Krakowa i jego okolic.