Na zaproszenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiciele polskich i zagranicznych akceleratorów, a także eksperci z obszarów takich jak przemysł 4.0 czy cyberbezpieczeństwo, dyskutowali o trendach dotyczących akceleracyjnych programów wsparcia dla startupów.
Akceleracja technologicznych spółek jest jednym z kluczowych elementów wsparcia dostępnego dla młodych zespołów chcących się rozwijać i podnosić swoją konkurencyjność. Dla wielu startupów akceleracja jest także pierwszą okazją do tego, aby nawiązać realną współpracę z dużymi firmami o wieloletnim doświadczeniu. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, wiodąca w kraju instytucja orgaznizująca oraz wdrażająca programy akceleracyjne, zaprosiła przedstawicieli akceleratorów i ekspertów branżowych, aby wymienić się najbardziej aktualną wiedzą z obszaru rozwijania innowacji oraz opiniami na temat dotychczasowej współpracy na rzecz wsparcia startupów.
– Spotkania takie jak Acceleration Network Days to doskonała okazja, aby najbardziej zaangażowani uczestnicy ekosystemu startupów wymienili się swoimi unikalnymi doświadczeniami zebranymi przy organizacji i prowadzeniu programów akceleracji startupów. Chcieliśmy stworzyć inspirującą i przyjazną przestrzeń do dzielenia się wiedzą i eksperckiej debaty, które pomogą w modelowaniu optymalnych programów akceleracji. Wszystkie głosy i perspektywy mają ogromną wartość. Jako publiczna agencja postaramy się je mądrze wykorzystać dla wzmocnienia instrumentów wspierających startupy, tak aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby innowacyjnych, młodych spółek – mówi Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP.
O partnerstwie i dla partnerstwa
Wydarzenie PARP organizowane we współpracy ze Startup Academy trafiło na podatny grunt: w wydarzeniu wzięły udział zespoły 22 krajowych akceleratorów oraz przedstawiciele zagranicznych zespołów, m.in. amerykański Draper University, estoński Startup Wise Guys czy hiszpański Barrabes. Uczestnicy dzielili się swoimi zawodowymi doświadczeniami z codziennej działalności. Szczególną uwagę poświęcono specyfice funkcjonowania akceleratorów na rynku. To firmy, które swoją wyjątkową ofertą scalają dwa światy: świat startupów, nowych technologii i innowacji ze światem korporacji i przemysłu.
Jednak dyskusja w międzynarodowym gronie miała nie tylko merytoryczny charakter. Jej celem było także nawiązanie i pogłębienie relacji między akceleratorami, co w przyszłości powinno służyć wypracowaniu partnerskiej formuły, dzięki której przepływ know-how między poszczególnymi podmiotami będzie efektywniejszy.
Co jest w trendzie?
Acceleration Network Days gościły również ekspertów z dziedzin szczególnie ważnych dla startupów, takich jak przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, healthtech czy foodtech.
Centralnym punktem dyskusji było zagadnienie właściwej weryfikacji startupów: w jaki sposób można jeszcze skuteczniej oceniać startupowe rozwiązania zgłaszane do programów akceleracyjnych. Nierzadko operatorzy takich programów otrzymują setki zgłoszeń, przez co można przegapić młode organizacje o wyjątkowym, ale jeszcze ukrytym potencjalne. Jednym ze szczególnie żywiołowo omawianych zagadnień było wykorzystanie narzędzi AI w procesie weryfikacji.
– Zaproszeni eksperci mieli pomóc zespołom akceleratorów w zrozumieniu, na co zwracać szczególną uwagę przy analizie startupowych rozwiązań. Wiedza naszych gości oraz ich perfekcyjna znajomość branżowych trendów będą stanowić cenne wytyczne dla osób oceniających aplikacje spółek, co w rezultacie przełoży się na ukierunkowanie na te rozwiązania, które najefektywniej wzmacniają krajowy ekosystem – zaznacza Maja Wasilewska, ekspertka Departamentu Analiz i Strategii w PARP.
Z akceleracją do firm
O ile idea akceleracyjnego wsparcia jest już powszechnie znana wśród polskich startupów, o tyle duże firmy wciąż wiedzą o niej niewiele. To też było jednym z punktów spotkania: zastanawiano się nad skutecznymi sposobami edukowania menedżerów i dyrektorów na temat korzyści płynących ze współpracy ze startupami.
– Bez wątpienia polska gospodarka może tylko zyskać na zacieśnieniu kooperacji między dużymi firmami a startupami. Spółki, które otworzyły się na innowacje, czy to poprzez dołączenie do programów akceleracyjnych jako odbiorcy technologii, czy to poprzez udział w hackathonach, zyskały możliwość wdrożenia rozwiązań stworzonych z myślą o ich specyficznych wyzwaniach. Warto, aby firmy postrzegały akcelerację jako narzędzie do rozwiązywania swoich realnych problemów – komentuje Michał Misztal ze Startup Academy.
Michał Misztal prowadził część warsztatową, angażując do wymiany myśli i wspólnej pracy przedstawicieli ponad 20 akceleratorów. W eksperckim gronie rozważano m.in. możliwość stworzenia przez akceleratory kompleksowego pakietu usług dla średnich firm, czyli wsparcie od momentu startu akceleracji do pilotażu czy rynkowego wdrożenia innowacji. Jaka jest przyszłość akceleracyjnych programów w Polsce? Wobec złożoności tematu nie sposób podać prostą, konkretną odpowiedź. Pojawić się ona może tylko dzięki zaangażowaniu całego akceleracyjnego środowiska. Tym cenniejsze są takie inicjatywy jak przedsięwzięcie PARP, które pozwalają ukierunkować zarówno oczekiwania, jak i pomysły osób zajmujących się akceleracją. Duże zainteresowanie ze strony środowiska wymaga wręcz kontynuacji spotkań w tej formule, co zresztą zostało jednoznacznie zadeklarowane ze strony organizatorów.