Fujitsu Monaka – innowacyjny koncept dla przyszłości centrów danych dzięki procesorowi nowej generacji

Fujitsu ogłosił nadchodzącą premierę swojego innowacyjnego procesora nowej generacji, Fujitsu MONAKA, podczas czerwcowych targów ISC High Performance. Nowy koncept został zaprezentowany na wiodącym światowym forum dla wysokowydajnych obliczeń (HPC), sztucznej inteligencji (AI), analizy danych i obliczeń kwantowych, gromadzącym ponad 3 000 specjalistów z całego świata.

Centra danych – przyszłość biznesu, który wymaga coraz więcej

Współczesna transformacja cyfrowa (DX) i rozwój sztucznej inteligencji (AI) prowadzą do gwałtownego wzrostu wolumenu danych, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na wielkoskalowe centra danych i  rozwiązania brzegowe (edge). Pomimo postępu w wydajności procesorów, obsługa tej masy danych wiąże się ze znacznym wzrostem zużycia energii, co czyni poprawę efektywności energetycznej procesorów kluczowym wyzwaniem.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie staje się Fujitsu MONAKA, procesor nowej generacji oparty na architekturze ARM. Jest on tworzony z myślą, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez centra danych nowej generacji, oferując niezrównaną wydajność i efektywność energetyczną. Przyczynia się również do znacznego obniżenia całkowitego kosztu posiadania infrastruktury (TCO).

– Procesor ten jest tworzony z naciskiem na łatwość użycia, zapewniając pełną kompatybilność ze standardowym oprogramowaniem open-source i standardowymi systemami operacyjnymi branży, a także z istniejącym ekosystemem oprogramowania dla architektury ARM, co umożliwia bezproblemową migrację zasobów klientów i osiągnięcie znacząco wyższej wydajności obliczeniowej. Oferuje również niezawodność, dostępność i łatwość serwisowania  pełnych rozwiązań, bazując na dziedzictwie Fujitsu w technologiach mainframe, serwerów biznesowych i superkomputerów – mówi Przemysław Szabelak, Strategic Pursuit Manager w Fujitsu Polska.

Procesor Fujitsu MONAKA jest oparty o architekturę ARM nowej generacji, zaprojektowany z myślą o szerokim zastosowaniu w centrach danych, telekomunikacji oraz obliczeniach AI i HPC. Procesor czerpie z unikalnej wiedzy i doświadczeń Fujitsu, zgromadzonych podczas rozwoju światowej klasy superkomputerów, takich jak Komputer K i Fugaku.

Szybciej, efektywniej, bezpieczniej

Fujitsu MONAKA wykorzystuje najnowocześniejszą technologię procesową 2nm, co jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej wydajności przy niskim zużyciu energii. W innowacyjnej architekturze 3D wiele rdzeni (3D many-core) gęstości upakowania rdzeni i pamięci w układzie trójwymiarowym przekłada się na wyższą wydajność obliczeniową przy niższym zużyciu energii i lepszej efektywności kosztowej na jednostkę mocy.

Nowy ultraszybki procesor będzie dwukrotnie szybszy i dwukrotnie bardziej efektywny energetycznie niż konkurencyjne procesory, co wynika z unikalnej autorskiej mikroarchitektury i zdolności do pracy z wykorzystaniem ultraniskiego napięcia.

Procesor podnosi poziom ochrony w centrach danych dzięki wbudowanym funkcjom sprzętowego szyfrowania zapewnianym przez architekturę ARM Confidential Computing. Chroni ona dane użytkownika w pamięci RAM poprzez szyfrowanie każdej maszyny wirtualnej (VM) indywidualnym kluczem generowanym przez sprzęt i oprogramowanie układowe procesora, uniemożliwiając dostęp do tych danych nawet operatorom chmury.

Ważny krok dla cyfrowego społeczeństwa

– Dzięki swojej energooszczędności i wydajności, procesor Fujitsu MONAKA może realnie wspierać transformację w kierunku społeczeństwa neutralnego klimatycznie. Jego architektura łączy wysoką moc obliczeniową z niskim zużyciem energii, co przekłada się na znaczące oszczędności w infrastrukturze IT – zarówno w dużych centrach danych i systemach telekomunikacyjnych, jak i w rozwiązaniach edge computing. MONAKA oferuje nie tylko wysoką wydajność i efektywność energetyczną, ale także silne zabezpieczenia i łatwość integracji, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu kluczowych obszarach infrastruktury cyfrowej. – dodaje Przemysław Szabelak.

Fujitsu aktywnie współpracuje z partnerami, takimi jak Arm, Linaro, Supermicro, Broadcom i AMD, aby budować otwartą i zrównoważoną infrastrukturę obliczeniową AI/HPC. Rozwój Fujitsu MONAKA jest również częścią projektu „Rozwój technologii zielonych centrów danych nowej generacji”, wdrażanego przez japońską organizację NEDO.