Autonomiczne roboty mobilne na fali wznoszącej. MiR1200 Pallet Jack po raz pierwszy w Polsce

  • Sprzedaż robotów mobilnych do zastosowań transportowych osiągnęła 113 000 jednostek, co oznacza wzrost o 35% w 2023 (w porównaniu z 2022)
  • 71% nowych robotów zainstalowano do zadań związanych z intralogistyką
  • Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) zakłada 50-procentowy wzrost instalacji autonomicznych robotów mobilnych (AMR) do 2027 r.
  • Przenośnik paletowy MiR Pallet Jack1200 doskonale wpisuje się w trendy nakreślone przez IFR. Polska premiera już 27 listopada podczas Forum Cobotyki we Wrocławiu. Więcej informacji i rejestracja: https://www.forum-cobotyki.com.pl/

WARSZAWA, 19 listopada 2024— Międzynarodowa Federacja Robotyki opublikowała raport World Robotics 2024 – Service Robots z danymi dotyczącymi sprzedaży m.in. autonomicznych robotów mobilnych (AMR).  Ich sprzedaż w ubiegłym roku osiągnęła poziom 113.000 jednostek, co oznacza wzrost w porównaniu z 2022 r. o 35%. W tej liczbie aż 71% nowych wdrożeń i 80.260 urządzeń to roboty zajmujące się transportem w pomieszczeniach bez dostępu publicznego, czyli na przykład w fabrykach lub magazynach.

–  Stały wzrost zainteresowania robotami do transportu wewnętrznego potwierdza zapotrzebowanie firm na rozwiązania pozwalające im usprawnić intralogistykę. Wyraźnie widzimy, że przedsiębiorstwa, które poznały AMR rozbudowują obecnie swoje floty, by jeszcze w większym stopniu wykorzystywać ich zalety: łatwość nawigacji w zmiennym środowisku, podnoszenie bezpieczeństwa na hali produkcyjnej i lepsze planowanie procesów  – mówi Jesper Sonne Thimsen,  Territory Manager, Nordic & CEE North, Mobile Industrial Robots.

Raport IFR wskazuje, że najczęstszymi gałęziami produkcji stosującymi roboty mobilne są branże: motoryzacyjna, elektryczna/elektroniczna, metalowa, chemiczna, tworzyw sztucznych i gumy, a także spożywcza.


Popularne zadania zautomatyzowane przez roboty to przede wszystkim transport produktów i części w ramach procesu produkcyjnego, odbieranie i dostarczanie elementów do montażu, załadunek palet i luźnych części, dostarczanie palet do procesów produkcyjnych, transport produktów i palet w ramach procesów magazynowych, odbieranie zamówień, transport części i materiałów w procesach typu just-in-time delivery.

Polska premiera MiR1200 Pallet Jack na Forum Cobotyki

W trend nakreślony przez IFR doskonale wpisuje się nowość Mobile Industrial Robots – przenośnik paletowy MiR1200 Pallet Jack.

Został on zaprojektowany z myślą o złożonych wymaganiach magazynowych i dynamicznych środowiskach, które sprawiają, że tradycyjna automatyzacja jest wyzwaniem. Przetrenowany na ponad 1,2 miliona rzeczywistych i syntetycznych obrazów,  łączy dane z czterech kamer RGBD, umożliwiając szybką i precyzyjną obsługę palet. Jednocześnie platforma NVIDIA Jetson łączy informacje zwrotne z kamer RGBD, a także LiDAR 3D, aby wykrywać przeszkody w przestrzeni 3D w celu całkowicie autonomicznej nawigacji.

MiR1200 Pallet Jack będzie miał swoją polską premierę w trakcie Forum Cobotyki – czwartego już spotkania ekspertów i entuzjastów automatyzacji produkcji, organizowanego 27 listopada 2024 we Wrocławiu przez ProCobot – partnera Mobile Industrial Robots w Polsce. W trakcie wydarzenia prezentację na temat The Future is Now: How Interoperability, Cybersecurity, and AI Are Driving AMR Advancements przeprowadzi Birol Esmer, Head of Software Product Management w Mobile Industrial Robots. Więcej informacji i rejestracja na stronie www.forum-cobotyki.com.pl

Przyszłość należy do robotów mobilnych

Potencjał dla zastosowań robotów mobilnych w wielu branżach jest bardzo duży. Jednym z głównych czynników przemawiających za ich rosnącą popularnością są zmiany demograficzne, które już teraz wpływają na rynki pracy w wielu gospodarkach.  Według Międzynarodowej Federacji Robotyki wykorzystanie robotów do automatyzacji manualnych i obciążających fizycznie zadań będzie kluczowym czynnikiem przyciągającym do firm produkcyjnych pracowników o różnych poziomach kwalifikacji. Dodatkowy popyt na roboty usługowe będzie wynikał z dążenia do zwiększenia odporności produkcji na pandemie i zawirowania w łańcuchach dostaw poprzez reshoring. Czynnikiem zwiększającym popularność automatyzacji intralogistyki w środowiskach niepublicznych (np. magazynach, fabrykach) będzie również podnoszenie ładowności robotów, a także nowe ich zastosowania – np. do załadunku i rozładunku ciężarówek.

– Postęp technologiczny dokonuje się nie tylko w podstawowej dziedzinie robotyki, ale także w technologiach pokrewnych, takich jak sztuczna inteligencja. Dzięki wdrożeniu uczenia maszynowego i zaawansowanych systemów wizyjnych roboty mobilne mogą być jeszcze bardziej użyteczne w przestrzeniach fabrycznych. Rosnące floty robotów mobilnych wymagają jednak specjalistycznego oprogramowania do zarządzania nimi bez naruszania bezpieczeństwa informatycznego. Wyzwaniem przyszłości jest także interoperacyjność i wdrażanie wspólnych standardów do zarządzania AMR pochodzącymi od różnych producentów – mówi Birol Esmer.

 

O Mobile Industrial Robots

Mobile Industrial Robots (MiR) opracowuje i produkuje kompleksową gamę zaawansowanych i łatwych do wdrożenia autonomicznych robotów mobilnych (AMR), zaprojektowanych w celu automatyzacji logistyki wewnętrznej i optymalizacji obsługi materiałów dla szerokiego zakresu ładowności, w tym palet. Integrując sztuczną inteligencję i najnowocześniejszą technologię, MiR zapewnia kompleksowe rozwiązanie automatyzacji z pełnym wsparciem serwisowym, aby zapewnić płynne wdrożenie. MiR z siedzibą w Odense w Danii i biurami na całym świecie obsługuje firmy każdej wielkości w branżach takich jak produkcja, logistyka i opieka zdrowotna. MiR jest częścią Teradyne Robotics, oddziału Teradyne, Inc. (NASDAQ: TER), wiodącego dostawcy automatycznego sprzętu testującego i zaawansowanej technologii robotyki. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mobile-industrial-robots.com .