Audi wkracza do Formuły 1

To jedna z ważniejszych informacji ze świata sportów motorowych tego roku. Audi od 2026 roku będzie brać udział w królewskiej klasie wyścigów – Mistrzostwach Świata FIA Formuły 1. W tym celu pod kierownictwem Adama Bakera w zakładzie Audi Sport w Neuburgu nad Dunajem opracowana zostanie specjalna jednostka napędowa. Po raz pierwszy od ponad dekady, układ napędowy Formuły 1 będzie budowany w Niemczech.

Decyzję o dołączeniu Audi do prestiżowych wyścigów ogłoszono na konferencji prasowej podczas Grand Prix Belgii Formuły 1 na torze Spa-Francorchamps. Obecny był na niej Markus Duesmann, prezes zarządu AUDI AG, który skomentował akces Audi do Formuły 1 w następujący sposób: „Sporty motorowe są integralną częścią DNA Audi. Formuła 1 stanowi zarówno globalną scenę dla naszej marki, jak i niezwykle wymagające laboratorium rozwojowe. Połączenie wysokich osiągów i rywalizacji jest zawsze motorem innowacji i transferu technologii w naszej branży. Wraz z wprowadzeniem nowych zasad nadszedł właściwy moment, byśmy się zaangażowali. W końcu zarówno Formuła 1, jak i Audi realizują jasne cele związane ze zrównoważonym rozwojem”.

Kluczem do wystartowania w najpopularniejszej na świecie serii wyścigowej jest jasny plan, by stać się bardziej zrównoważonym i oszczędnym. Nowe przepisy techniczne obowiązywać będą od 2026 roku. Obejmują one większą elektryfikację pojazdów i zaawansowane paliwo ekologiczne. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Formuła 1 postawiła sobie za cel osiągnięcie do 2030 roku neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Audi chce aktywnie wspierać tę ukierunkowaną na zrównoważony rozwój transformację.

W tym samym roku, w którym Audi dołączy do Formuły 1, moc elektryczna zespołów napędowych gwałtownie wzrośnie. Silniki elektryczne staną się prawie tak mocne jak spalinowe, których moc wynosi obecnie około 400 kW (544 KM).

Jednostka napędowa Audi powstanie w niezwykle nowoczesnym centrum kompetencyjnym Audi Sport – Competence Center Motorsport, które znajduje się w Neuburgu nad Dunajem. Już teraz w centrum znajdują się stanowiska do testowania silników F1, jak również do testowania silników elektrycznych i akumulatorów, a infrastruktura przygotowywana jest do rozpoczęcia opracowywania napędu. Wszystko, co niezbędne, ma być gotowe do końca tego roku.

Z pewnością fani Formuły 1 czy szerzej motosportu czekają na jeszcze jedno ogłoszenie: z jakim zespołem Audi wystartuje w tej serii? Odpowiedź na to pytanie mamy poznać do końca tego roku.

Żródło: https://www.audi.pl/